Македонија ќе игра на Светско откако славеше убедлив триумф против Фарски Острови

Македонската ракометна репрезентација славеше во реваншот против Фарски Острови со РЕЗ и се пласира на Светското првенство (СП) кое се игра во 2025 година, откако се врати на епски начин по поразот на гостински терен од 27-34.

Фарски Острови имаа водство само на почетокот од средбата, по што Македонија го презема водството и стигна до предност од пет гола (15-10), а тоа беше најава за големата победа против големиот ривал.

Македонија продолжи во исто темпо каде што заврши во првото полувреме, па набрзо стигна до девет гола разлика (28-19), по кои Фарски Острови не успеа да се врати и да обезбеди историски пласман на СП 2025.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.