Британија во Украина ќе испрати муниција вредна околу 300 милиони евра

Велика Британија вети дека ќе потроши 285 милиони евра во текот на следната година за муниција за Украина.Најавата доаѓа точно две години откако руските сили на Владимир Путин ја започнаа својата целосна инвазија.Киев се соочува со сериозен недостиг на муниција и побара од сојузниците поголема помош додека се бори против Русија, пишува skynews.Артилеријата се покажа како витална за успесите на Украина, деградирајќи ги руските сили и спречувајќи ги да постигнат значителен напредок.Дополнително на пакетот за финансирање на артилерија и проектили, потпишана е нова серија договори од повеќе милиони евра помеѓу одделот за набавки на Министерството за одбрана, Одбранбена опрема и поддршка и Cook Defense Systems со седиште во Велика Британија за обезбедување на стотици тенкови и оклопни возила.Инаку, Русија ја започна инвазијата на украинската држава пред точно две години, предизвикувајќи илјадници жртви и голема материјална штета.

Пронајдете не на следниве мрежи: