Таравари: Доколку МАНУ не внесе Албанци ќе бараме од ВМРО-ДПМНЕ Албанска академија на науките во Македонија

МАНУ е друштво во коешто примаат само кој им одговара. Има едно здружение на професори албанци кое функционира како невладина организација. Така што доколку МАНУ е подготвено да ги отвори вратите за луѓето којшто заслужуваат а не само за луѓе подобни само за нив.

Ако продолжат вака со вакво функционирање и селектирање на луѓе подобни за нив мислам дека супримираме други луѓе да работат во нивните пензиски денови, да работат за науката да допринесуваат за уметноста итн.

Сите овие работи се отворени и треба да ги дискутираме меѓу нас.

Арбен Таравари за ,,Глас на Америка”.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.