Витина: Славевски брутално го крши Деловникот за работа на Советот!

Вклучувањето на советници онлајн на седниците на Советот на Град Скопје е противделовнички и противстатутарно, истакна на денешната седница на Советот независната советничка Ирена Витина.

-Согласно Деловникот за работа не е предвидено онлајн вклучување на советници, Ковид-мерките завршија, претседателот на Советот брутално го крши Деловникот. Птретседатече Ве прашувам, согласно кој член од Деловникот и Статутот дозволувате онлајн појавување?

Имаме советници што 6 месеци не се појавиле на седница, се плашите претседателе да не ве сменат од позиција па дозволувате онлајн вклучување? – праша Витина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.