„ВОЈНАТА ПОЧНА ДА СЕ ПРЕЛЕВА И ВО СИРИЈА“: Специјалниот пратеник на ОН вели дека „гориво се додава на огнот што веќе гореше“

Војната меѓу Израел и Хамас се шири во Сирија, поттикната од растечката нестабилност, насилство и недостатокот на напредок кон политичко решение на 12-годишниот конфликт, рече Геир Педерсен, специјален пратеник на Обединетите нации за земјата.

Тој на состанокот на Советот за безбедност рече дека, со насилството во сирискиот конфликт, сирискиот народ сега се соочува со „застрашувачка перспектива за потенцијална поширока ескалација“ по нападите на Хамас врз Израел на 7 октомври и израелската воена одмазда.

  • Прелевањето на војната во Сирија веќе не е само ризик; веќе започна – изјави специјалниот пратеник на ОН за Сирија.

Педерсен укажа на воздушните напади во кои Израел неколкупати ги погоди сириските аеродроми во Алепо и Дамаск, како и одмаздата на САД за, како што рече, повеќекратните напади врз нивните сили од страна на „групите за кои (Вашингтон) тврди дека ги поддржува.“ Иран, вклучително и оние на сириска територија“.

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија рече дека, имајќи предвид дека регионот на Блискиот Исток е „најопасен и напнат, додава масло на огнот што веќе гореше“ во Сирија, каде што имаше зголемување на насилството и пред 7 октомври.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.