ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Голем воздушен напад на Појасот Газа! Нетанјаху со борци на терен – копнена операција е подготвена! (ФОТО/ВИДЕО)

Војната во Израел, 8-ми ден, следете го развојот на настаните од минута во минута на Informer.rs.
По битката, Хамас нема да биде владетел на Газа.

Шефот на израелскиот Совет за национална безбедност, Чахи Ханегби, денеска потврди дека воената цел на израелската влада е да стави крај на воената и политичката контрола на Хамас врз Појасот Газа, но одби да ги објасни следните чекори планирани за палестинската енклава.

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Голем воздушен напад на Појасот Газа! Нетанјаху со борци на терен – копнена операција е подготвена! (ФОТО/ВИДЕО)

На прашањето на весникот „Тајмс оф Израел“ дали се планира некаква алтернативна контрола на Појасот Газа, или можеби враќање на окупацијата, тој рече дека не сака да ги открие плановите преку медиумите.

– Не можеме да го информираме непријателот за тоа што доаѓа преку вас, можеме да му кажеме на Хамас дека е забрането да се биде суверен во Газа – додаде Ханегби.

Тој вели дека на неодамнешниот состанок владата одобрила план за „уништување“ на Хамас, како што претходно изјавија премиерот и министерот за одбрана.

– По битката Хамас нема да биде владетел, суверен во Газа – рече Ханегби.

Масовни израелски воздушни напади врз Појасот Газа
Израелските одбранбени сили соопштија дека извршуваат опсежни воздушни напади врз многу локации на Хамас низ Појасот Газа.

ИД соопшти дека наскоро ќе објави детали за нападите.

Рокот што израелската армија му го даде на палестинското население да се евакуира од северниот дел на Газа истече денеска во 16 часот по локално време (15 часот по средноевропско време).

Во петокот ИД го повика целото население на северниот дел на Појасот Газа – околу 1,1 милион луѓе – да се пресели во јужниот дел на областа во рок од 24 часа.

ИД ги завршува подготовките за копнена операција?
Израелската армија (ИД) денеска објави дека ги завршува подготовките за „значајна копнена операција“ во Појасот Газа. Во соопштението се вели дека ИД е подготвена да ја „прошири офанзивата“ со спроведување „широк опсег на офанзивни оперативни планови“, за кои велат дека вклучуваат „заеднички и координиран воздушен, морски и копнен напад“, објави „Тајмс оф Израел“.

Бегајте во Египет!
Американската влада ги охрабрува своите граѓани во Газа да се упатат кон југ кон преминот Рафа со Египет.

Единствениот премин во и од Газа кој не е под израелска контрола е затворен поради израелските напади.

Загинаа 28 здравствени работници
Министерката за здравство на властите на Хамас во Појасот Газа, Маи ал-Каила денеска изјави дека од почетокот на израелската агресија загинале 28 лица кои работеле во здравствениот сектор, а десетици од нив се повредени.

Таа изјави дека за време на гранатирањето биле оштетени 15 медицински центри, болницата Беит Ханун и детската болница Ал-Дурах престанале да даваат услуги, а уништени се 23 амбулантни возила, пренесува ВАФА.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.