Глас на Америка: Медлин Олбрајт – Трагедија е што Бугарија го искористи ветото за домашно-политички поени

Глас на Америка: Медлин Олбрајт – Трагедија е што Бугарија го искористи ветото за домашно-политички поени

64-тата државната секретарка на САД, Медлин Олбрајт, се осврна на денешното вето од Бугарија врз Северна Македонија за почеток на преговори со ЕУ.

„Новата американска администрација би требало да го поддржи демократскиот развој на земјите од Балканот“, порача Медлин Олбрајт поранешна амбасадорка на САД во ОН и американска државна секретарка на сведочење во Комисијата за надворешни односи во Претставничкиот дом на САД каде се одржа распит за препораките кон Балканот за идната администрација во Вашингтон од новоизбраниот претседател Џо Бајден.

„Потребно е да воспоставиме поцврста соработка со Европската унија во која шест земји од Западниот Балкан сакаат членство. Потребно е да се зголеми соработката против корупцијата која се одразува врз политичките институции и го нарушува владеењето на правото во регионот. Стратегијата треба да помага поединечни држави во реформите и да ги наградува, но и да извршува притисок врз оние кои не спроведуваат реформи“, изјави поранешната државна секретарка на распитот.

Според неа, САД презедоа вистинска акција да го спречат крвопролевањето во Косово и во Босна и Херцеговина во 90-тите. „Денес, Балканот е постабилен и има потраен мир отколку пред 25 години. Регионот ги продлабочи односите со САД и се ориентира кон ЕУ. Корупцијата е сериозен проблем, а националистичките лидери и натаму играат на картата на национализмот и ги потпалуваат страстите“, наведе Олбрајт.

Остатокот на текстот подолу:

Извор: Воис оф Америка

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.