ДАЛИ Е ОВА ЗОШТО ШВЕДСКА СЕ ВЛЕГУВА НАТО? Бројот на подморници на Алијансата на Балтикот ќе биде УДВОЕН, Путин нема што да бара веќе во матните води

Влезот на Шведска во НАТО ја менува воената ситуација во Северна Европа, особено во регионот на Балтичкото Море, вели Дојче веле, каде што точно објаснува што Шведска ќе придонесе за Алијансата во иднина и кој ќе има корист од тоа во НАТО.

Подморницата е вкотвена во пристаништето Карлскрона, само мал дел од темниот челичен колос излегува од водата, а шведското воено знаме се вее на ветрот.

Тоа е дел од флотата што Шведска ја носи во НАТО.

  • И ние сме горди на тоа овде – вели шефицата на шведската флотила за подморници, Паула Валенбург.

Таа зборува за флота од подморници од „светска класа“ кои можат многу добро да маневрираат во таа специфична област.

Дојче веле истакнува дека и други земји се способни да го направат тоа со своите подморници.

  • Но, ние сме експерти за Балтичкото Море, го знаеме регионот внатре и надвор како ретко кој друг – вели Валенбург.

Само Германија, Полска и Шведска имаат подморници

Пет модерни подморници, особено за мисии во Балтичкото Море и токму во време на руска агресија.

  • Тоа го прави НАТО посилен – вели Јакоб Вестберг, професор на шведскиот универзитет за одбрана во Стокхолм.

Тој признава дека бројката од пет подморници не звучи како голема вооружена сила, но истакнува дека „инаку само Германија и Полска имаат подморници“.

  • Што се однесува до полските, не е сосема јасно дали се во функција. Германија има шест подморници. Затоа, тоа е речиси двојно зголемување на капацитетот на НАТО во регионот – рече Вестберг.

Балтичкото море е плитко, а водата е матна, што го отежнува мониторингот, особено ако го врши една земја.

Затоа Валенбург и нејзиниот тим ќе се фокусираат првенствено на добра соработка со Германија во иднина.

Бидејќи подморниците не можат да покриваат неограничена област кога станува збор за надзор или операции, но заедничката работа го овозможува тоа.

  • Можеме подобро да ги спречиме непријателите да дејствуваат овде – нагласува таа.

Валенбург засега не сака да открива детали за идната соработка.

Долго чекање за влез во НАТО

Шведска со години многу тесно соработува со НАТО, но не како членка.

Откако Русија ја нападна Украина пред две години, Шведска поднесе барање за членство во исто време со Финска.

Но, Шведска мораше долго да се бори за да добие одобрение од Турција и Унгарија.

НАТО нема да профитира само од шведските подморници, силната морнарица и воздушните сили.

– Геополитички, Шведска е исто така важен дел од сложувалката за Алијансата – вели Вестберг.

Регионалното одбранбено планирање на НАТО ќе биде многу полесно ако може целосно да ги земе предвид ресурсите и територијата на Шведска.

Балтичкото Море – „предизвикувачко опкружување“

Балтичките држави и Полска ќе можат многу подобро да се заштитат по приемот на Шведска.

– Засилувањата и ресурсите во иднина би можеле побрзо да се транспортираат во регионот на Балтичкото Море, а на Русија ќе и биде потешко да го изолира тој дел од Балтичкото Море – вели Вестберг.

Шведска, исто така, сака да придонесе финансиски, бидејќи земјата би сакала да ја достигне целта на НАТО од два проценти од БДП за одбрана веќе оваа година.

  • Членството во НАТО ги прави луѓето во Карлскона да се чувствуваат побезбедни – вели капетанот на подморницата Виктор Моберг.

Балтичкото Море отсекогаш било „предизвикувачко опкружување“, а во сегашната ситуација сè стана уште понепредвидливо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.