ДЕВОЈКИ ОТРУЕЛЕ 35 РУСКИ ВОЈНИЦИ!? Нова акција на украински диверзанти, се уште се бројат загинатите, ставаат арсен во шишиња со вотка

Украински саботери, наводно, отруле 35 руски војници во Симферопол, Крим, според невладината организација Информативен отпор, цитирајќи руски воени блогери на Телеграм.

24 руски војници загинале од труење, а уште 11 се борат за живот.

(Видео) Јакимовски се кандидира за шеф на државата!
Лидерот на ГРОМ и актуелен градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска на прес-конференција по партискиот Конгрес официјално објави дека тој ќе биде кандидат за претседател на …
Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу политичка
Европската радиодифузна унија (ЕБУ) размислува дали да ја дисквалификува израелската песна „Октомвриски дожд“ за Песна на Евровизија бидејќи содржи политичка порака, јавија денеска израелските медиуми, повикувајќи се …

– Девојките ги почестија руските напаѓачи со храна и вотка со арсен и стрихнин – објави Информативниот отпор.

Украинската невладина организација објави и скриншот од пораката од прорускиот канал Телеграм „Кремлевскаја Табакерка“ во која се опишува инцидентот, цитирајќи руски воени извори.

-Две слатки девојки дојдоа на контролниот пункт на воената единица и се претставија како мештани. Донесоа седум шишиња вотка и риба, колбаси, леб, сирење… Рекоа дека сакаат да им се заблагодарат на нашите момчиња за се. Момците земале вотка и храна и пиеле и јаделе со своите колеги. Многумина од нив се отруени – наведува каналот Телеграм.

Жените кои ги отруле војниците се уште не се пронајдени, а истрагата е во тек дали тоа е поврзано со неодамнешното труење на офицери на ФСБ во Мелитопол.

Локалните медиуми на 21 ноември објавија дека руската војска во Мелитопол била отруена од храна од локален ресторан. Се вели дека некои од руските војници загинале. Градоначалникот на Мелитопол, Иван Федоров, најави дека се обиделе да го најдат курирот кој ја доставил храната, но не успеале.

Пронајдете не на следниве мрежи: