ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ПОЗИЦИЈАТА | Русите почнаа да пукаат од самоходка, а потоа беа забележани од украински дрон | ЧУДО ГИ СПАСИ (ВИДЕО)

На социјалната мрежа Телеграм е објавена една од многуте снимки од руско-украинската војна.

Овој истрел е јасен пример зошто артилериското оружје во денешни услови на војување треба да ја менува позицијата по секои неколку истрели.

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ПОЗИЦИЈАТА | Русите почнаа да пукаат од самоходка, а потоа беа забележани од украински дрон | ЧУДО ГИ СПАСИ (ВИДЕО)

На видеото се гледа дека екипажот на самоодниот ТОП 2С1 „Гвоздика“ калибар 122 милиметри без занесени и пукаа од едно место, па дури и не обрнаа внимание на предупредувањата на тенковската екипа која минувала за присуство на непријателски дрон на небото.

Како резултат на тоа, тие добиа директен удар од украинска граната по самоохдката, која навлезе во трупот, но за среќа, не се активираше.

Екипажот на самоодната хаубица и филмската екипа можат буквално да го прослават тој настан како свој втор роденден, а возачот на хаубицата имал особено среќа што неповреден се извлекол од орудието, бидејќи граната паднала на негово место.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.