ЈА ПРЕТЕПА ГОЛА НА ТЕРАСАТА: Прво и подари скап автомобил и рози, па ја осакати! 

П.Р кој беше уапсен под сомнение дека злоставувал и мачел емотивна партнерка, ја влечел за коса и ја удирал, го убил Зоран Томовиќ во Белград пред повеќе од 20 години.

П.Р човек кој беше уапсен на 11 март во Белград под сомнение дека ја малтретирал и мачел својата емотивна партнерка М.К., на тој начин што брутално ја тепал, ја влечел за коса кога таа се обидела да побегне од него низ терасата, а потоа продолжил да ја мачи додека дојде полицијата бил осуден за убиство на Зоран Томовиќ во 2000 година.

Томовиќ е убиен на 29 октомври 2000 година на улицата Борска, а според медиумите, П.Р на судењето признал дека пукал во момчето поради конфликт поради дрога. Очигледно и тогаш и сега во своја одбрана ги спомна блокаторите што ги користел бидејќи се лекува од зависност. Тогаш изјавил дека се лекува од наркомани, а откако го претепал М.К., наводно рекол дека истите лекови ги користел поради алкохол.

Признавам дека го убив Томовиќ, но не го направив тоа намерно – рекол тој, наводно, потоа тврдејќи дека пиштолот пукнал кога ја удрил жртвата. По апсењето за мачење и претепување на партнерката, според неофицијални информации, на рочиштето во обвинителството изјавил дека има вграден блокатор и дека му е жал што бил насилен кон М.К., со која бил во наизменична врска околу две години.

– Дојдов во нејзиниот стан рано наутро. Спиевме и се разбудивме околу 11. Штом станавме се скаравме, но не се сеќавам зошто – се бранеше во обвинителството, наведувајќи дека потоа почнал да пие ракија, иако се лекува за алкохолизам од средината на ноември и затоа има блокатор.

Не се сеќавам дека сум ја удрил. Не се ни сеќавам како ги добив гребаниците, освен што знам дека некоја маса се скрши, па можеби така се изгребав. Се сеќавам дека ја влечев за коса за да ја спречам да падне додека бегаше од мене на терасата. Мислам дека не ја удрив со тупаници или со некој предмет – се бранеше уапсениот.

М.К, која е активна на социјалните мрежи, не објави слики со ПР, туку се пофали со скапиот подарок што го добила од него . Во декември 2021 година, таа објави слика од неа во бунда, со букет рози во рацете, покрај црн „мерцедес“ Г класа.

– Црни очила, P. R – Го сакам – напиша МК во описот на фотографијата. Според кривичната пријава, како што соопшти Првото основно јавно обвинителство, осомничениот П.Р делото го сторил така што за коса ја фатил својата емотивна партнерка М.К која излегла на терасата од нејзиниот стан со намера да побегне од него. и удирајќи и неколку удари по главата и телото, по што насилно ја одвлекол во станот. Полициски службеници од ПС Звездар влегле во станот преку терасата и на тој начин спречиле натамошно насилство. Повредениот имал видливи повреди и бил пренесен во Ургентен центар. Обвинителството соопшти и дека побарало притвор за ПР бидејќи е повеќекратен повратник.

Пронајдете не на следниве мрежи: