Египет гради трет ѕид на границата со Газа

– Египет продолжува да гради трет ѕид на границата со Газа, а процесот на изградба на бетонските блокови е документиран од палестинската енклава.„Волстрит журнал“ минатата недела објави дека Египет спроведува планови за вонредни ситуации кои вклучуваат работа на ограден простор од 20 квадратни километри во близина на Појасот Газа, во кој би можеле да бидат сместени повеќе од 100.000 луѓе кои би можеле да бегаат од израелските напади на Рафа.

Израелскиот јавен сервис КАН во неделата објави дека Армијата го одобрила планот за напад на Рафа.Околу 1,5 милиони Палестинци живеат како бегалци во Рафа, која е непосредно до Египет. Таа служи и како влезна точка за хуманитарната помош.

Тензиите се зголемија низ окупираните територии откако Израел започна смртоносна воена офанзива врз Појасот Газа по нападот на Хамас на 7 октомври во кој загинаа околу 1.200 Израелци.Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата за смртоносниот напад на Појасот Газа во кој загинаа околу 30.000 луѓе.

Во привремената пресуда во јануари, судот со седиште во Хаг му наложи на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за стигнување на хуманитарната помош до цивилите во Газа.

Пронајдете не на следниве мрежи: