За неговата судбина не се знае ништо! Мистеријата на смртта на кошаркарот не е решена: Заминал на пат и никогаш не се вратил

Брајан Вилијамс беше дел од шампионската генерација на Чикаго Булс од сезоната 1996/97.

Тој беше важен запчаник во тимот предводен од Мајкл Џордан. На прославата на титулата беше претставен како најголемо изненадување.

Бидејќи Булс поради правилата не можеа да му понудат големи пари за да остане, тој се пресели во Детроит Пистонс, каде за пет години требаше да добие нешто повеќе од 50 милиони долари. Сепак, по две години реши да се повлече од НБА и да се откаже од 36 милиони долари. Тој тогаш имаше само 30 години.

ДРАМА ВО ГЕРМАНИЈА: Вооружена жена упадна во клиниката, полицијата го блокираше целиот простор, а пристигнува и СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА (ВИДЕО)
Голема полициска акција во моментов е во тек во болницата Лујзен во Ахен.Според првите информации од полицијата, вооружена жена им се заканувала на вработените во клиниката. #Aachen #Luisenhospital pic.twitter.com/woDAmh29Ox— Chris (@syncrokarle) March 4, …
(Видео) ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА: Вооружен маж се забарикадира во болница во Германија!
Голема полициска и противпожарна операција во моментов е во тек во болницата Луизен во германскиот град Ахен, јавуваат германските медиуми. Според првите информации на полицијата има вооружено лице кое се забарикадирало …

Вилијамс го промени своето име во Бизон Деле една година порано во чест на неговите предци од индијанското племе Чероки.

Деле чувствувал дека заработил доволно пари во животот за да го исполни својот детски сон – да плови низ светот со свој брод. И тој тргна на пат на почетокот на јули 2002 година со неговата девојка Серена Карлан. Но, не било сè како што планирал.

Како што обично се случува, кога ќе станете познат, се појавуваат разни роднини и пријатели кои ве сакаат повеќе од сè на овој свет, па Брајан секојдневно добивал писма во кои бара одредена сума пари. Предводник беше неговиот брат Мики. И тој, како Деле, имаше психички проблеми. И на двајцата во еден или друг момент им била дијагностицирана депресија и анксиозност. Мики немал работа и зависел од својот популарен брат. Притоа конзумирал крек и големи количини алкохол.

Непосредно пред поаѓањето, на едрилицата на Деле „Хакуна Матата“ се појавил непоканет гостин. Тоа беше токму неговиот брат Мики. Поточно Мајлс, бидејќи и тој го смени своето име во чест на своите предци домородните Американци. Тој имал молба за крстарење со својот брат и неговата девојка, што Бизон го прифатил. На бродот бил и капетанот Бертранд Салдо.

Сателитскиот телефон работеше добро два дена и се јавија на семејството и пријателите, но третиот ден немаше повици. Четвртиот ден телефонот бил исклучен и работата станала сериозна, па алармирана била и полиција. Десетдневната потрага заврши без успех, а четири лица се прогласени за исчезнати.

ФБИ го пронајде бродот Хакуна Матата во Мексико, кој имаше неколку дупки, беше неуреден, но никаде немаше траги од крв и ова е многу важен детаљ за целата приказна.

По нешто повеќе од една година, полицијата во Феникс добила повик дека Бизон Деле се обидува да купи злато во вредност од 150.000 долари и сака да го плати со чек. Бајсон не го користел чекот повеќе од пет години, што ја изненадило банката, која повикала полиција.

Се испостави дека се работи за Мајлс, кој го фалсификувал потписот на својот брат и се обидел да купи злато во негово име. Полицијата го пушти да си оди и тоа беше одлука за која подоцна ќе зажали.

Мајлс побегнал во Мексико и и’ рекол на својата девојка дека ги убил братот на Бисон, неговата девојка и капетанот и дека сè започнало со нивната расправија.

Тој рече дека Бизон по грешка ја удрил својата девојка, која ја удрила главата во оградата и починала на лице место, а бидејќи капетанот сакал да пријави, Бизон повеќе пати го удрил со клуч во главата и го убил, а Мајлс биде следниот, кој земал пиштол и го застрелал Бизон неколку пати во телото и главата. Нивните тела ги фрлил во вода и со помош на тегови за вежбање останале на дното, па девојката на Мајлс сето тоа го пријавила во полиција.

ФБИ веднаш ја отфрли целата приказна, бидејќи нивните форензички истраги наведуваа на сосема друга приказна и сето тоа немаше никаква смисла. Немаше куршуми, оружје, гореспоменатиот клуч, а од каде тегови од салата на едриличарот?

Мајлс набрзо повторно исчезнал, а мексиканската полиција ги пронашла заглавени на брегот, без свест и веднаш бил пренесен во болница. Кога бил пронајден носел само чорапи, а поради предозирање со инсулин завршил во кома.

Наскоро тој умре, а со него отиде голема тајна – што се случи со Бизон Деле, неговата девојка и капетанот? Ако се мртви, кој ги убил? Зошто?

И 21 година подоцна овој случај не е решен.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.