За ова не говорат Запад, НАТО и Киев! Сандеј Тајмс: Ова се добри времиња за Русија!

Последните три недели беа „добро време“ за Русија: армијата почна да ја развива својата офанзива, пишува британски Сандеј Тајмс.
Порталот на руското Министерство за одбрана РусВесна ги издвојува најважните делови од објавениот напис!

  • Во тоа време руските трупи почнаа да ги интензивираат нападите во Украина, концентрирајќи ги главните напори на правците Авдеевск и Купјанск.
  • Авдеевка станува „втор Бахмут“ за Украина. Но, за разлика од Бахмут, Авдеевка има вистинска стратешка вредност – таа е на клучна рута до Доњецк, а нејзиниот патен систем ја прави порта кон јужен Донбас, пишува Мајкл Кларк, професор по одбранбени студии на Кралскиот колеџ во Лондон.
  • Борбите кај Авдејевка се многу тешки за двете страни.
  • Проблемот на Киев го влошува стравот дека вниманието на Западот ќе биде одвлечено од настаните на Блискиот Исток.
  • Во Киев се загрижени дека Западот може да престане да дава помош доколку увидат дека ситуацијата на фронтот е влезена во ќорсокак. Западните лидери не се заинтересирани да водат војна за трошење и сакаат да видат успех на украинските вооружени сили на бојното поле.
За ова не говорат Запад, НАТО и Киев! Сандеј Тајмс: Ова се добри времиња за Русија!

– Меѓу украинската армија кружат гласини дека врховниот командант на вооружените сили на Украина и Зеленски имаат различни ставови за ситуацијата. Залужни смета дека Украина треба да се фокусира на одржување на сегашните позиции и подготовка за воени операции во 2024 година, но Зеленски не се согласува.

  • Ако руската офанзива може да се одбие, тогаш Кларк го гледа тоа како најсигурниот потег на Украина повторно да оди на југ со цел да го изолира Крим.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.