Идеја за појадок: Тост со авокадо, домат и сирење

Авокадото е одличен извор на растителни влакна, здрави масти, калиум, фолна киселина, витамин Е и антиоксиданти. Започнете го денот со вкусен тост авокадо, домати и сирење.
Потребни состојки:
Авокадо
Леб
Домат
Сирење по избор
Начин на подготовка:
За 3 тостирани лепчиња потребно ви е половина авокадо. Изгмечете го авокадото убаво со вилушка, додадете сол и бибер и малку маслиново масло. Измешајте и намачкајте на лепчињата. Ставете парчиња домат и малку дробено сирење, а може и ленено семе.

 

View this post on Instagram

 

Авокадо тост со домат и сирење🥑🍅🧀 Денешниот лесен ручек, супер комбинација посебно за овие топли денови. Ова ми е некако најчеста и највкусна комбинација на авокадото. За 3 тостирани лепчиња потребно ви е пола поголемо авокадо. Изгмечете го авокадото убаво со вилушка, додадете сол и бибер и малку маслиново масло. Се убаво измешајте и намачкајте на лепчињата. Ставете парчиња домат и малку дробено сирење, а додавам и ленено семе. Магдоносот е за декорација😅 Би сакала да ги знам вашите омилени комбинации со авокадо, па би ги пробала и вашите идеи и предлози🥑😋 • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери #avocado #avocadotoast #avocadolover

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.