Изгласан буџетот за 2021 година

Изгласан буџетот за 2021 година

Собранието го изгласа буџетот за 2021 година со 62 гласа „за“, откако пратениците од опозицијата ја напуштија салата пред почетокот на гласањето.

Дополнителниот предлог содржи 18 амандмани прифатени пред матичната собраниска комисија за финансирање и буџет.

Вкупните приходи на Буџетот за 2021 се планирани на ниво од 212,6 милијарди денари, додека расходите на 247,5 денари. Проектираниот дефицит е 34,9 милијарди денари.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.