Изгласан буџетот за 2021 година

Loading...

Изгласан буџетот за 2021 година

Собранието го изгласа буџетот за 2021 година со 62 гласа „за“, откако пратениците од опозицијата ја напуштија салата пред почетокот на гласањето.

Дополнителниот предлог содржи 18 амандмани прифатени пред матичната собраниска комисија за финансирање и буџет.

Вкупните приходи на Буџетот за 2021 се планирани на ниво од 212,6 милијарди денари, додека расходите на 247,5 денари. Проектираниот дефицит е 34,9 милијарди денари.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...