Израел: Ќе ги засилиме нашите напади

Израел планира да ги зголеми нападите врз Газа почнувајќи од денеска, изјави портпаролот на израелската војска. Најавата доаѓа додека Израел се подготвува за следната фаза од својата војна против Хамас, изјави за новинарите контраадмиралот Даниел Хагари.

„Ќе ги зголемиме нашите напади за да ги намалиме опасностите за нашите сили во следните фази од војната. Ги засилуваме нашите напади, почнувајќи од денес“, рече тој.

Тој ја повтори наредбата до жителите на градот Газа да се евакуираат на југ заради нивна безбедност.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.