Имаше 36 години кога умре од злобната болест: Го правел тоа што го сакал, а неговите последни зборови кријат страшна вистина

Само неколку дена откако Боб Марли ја свиреше Медисон Сквер Гарден со громогласен аплауз во септември 1980 година, пејачот колабирал додека трчал во Централ Парк. Следната дијагноза беше мрачна: агресивен меланом на палецот се прошири на мозокот, црниот дроб и белите дробови. Во рок од една година, на 11 мај 1981 година, Боб Марли почина на само 36-годишна возраст.

Боб Марли зад себе остави многу иконски песни кои сè уште се моќни за луѓето ширум светот. Со текот на годините, неговата музика инспирираше безброј луѓе ширум светот, а кога Боб Марли ненадејно почина, неговите обожаватели беа шокирани и уништени.

Ако Марли ја забележал канцерогената дамка на палецот порано, таа би можела да се лекува или излечи. Дури и откако Марли сфати дека темната точка е повеќе од обична повреда од фудбалот, тој ги игнорираше советите на лекарите и на крајот бараше алтернативни, но неефикасни третмани. Неконтролирано, неговиот рак се проширил.

Ракот го уби Боб Марли, но тоа не ги спречи теориите на заговор да се рашират. Некои веруваат дека ЦИА го убила пејачот со радиоактивни чизми поради неговата поддршка за одредени политичари од Јамајка. Всушност, ЦИА стоела зад обидот за атентат врз Марли во 1976 година.

Настрана од овие теории, одговорот за тоа како умрел Боб Марли е едноставен: рак. Боб Марли почина во Мајами на пат од Германија за дома, кон Јамајка, каде што залудно бараше алтернативни третмани за рак. Неговата смрт во 1981 година остави дупка во светот на музиката која никогаш нема да се пополни.

Роден е на 6 февруари 1946 година во Јамајка. Мајка му беше црнка, а татко му белец. Задеван за неговата дворасна генетика како дете, тој стана решен да ги обедини двете раси со неговата музика како возрасен – и стана антивоена икона откако во суштина сама го популаризираше регето.

Таткото на Марли, Норвал Синклер, останува главно енигма, освен неговата работа како инженер за фероцемент и служба во британската морнарица. Оставајќи ја својата 18-годишна сопруга Седела Малколм сама да се грижи, оставил неговиот млад син да го задеваат како „германско момче“ или „мало жолто момче“ пред да умре во 1955 година.

Марли и неговата мајка се преселиле во населбата Тренч Таун на Кингстон две години подоцна. Тој стана толку страствен за музиката на 14-годишна возраст што го напушти училиштето за да ја продолжи својата кариера – и најде истомисленици кои ги формираа The Wailers до раните 1960-ти. Нивната експериментална и соул фузија наскоро го популаризираше раното реге.

Додека бендот постигна меѓународен успех во раните 1970-ти, Питер Тош и Бани Вејлер ја напуштија групата во 1974 година. 1980 година со познати класични песни по кои Марли е познат по денес.

Но, за пејачот се подготвуваа и медицински и политички проблеми – проблеми кои на крајот ќе доведат до смрт на Боб Марли.

Во 1966 година музичарот се оженил со пејачката Рита Марли (72), а во брак останале до неговата смрт. Иако имал жена, бил и со други жени кои му родиле деца. Тој никогаш не ја криел својата љубов кон жените. Имал дури 13 деца, единаесет биолошки и две посвоени деца.

На Марли му беше дијагностициран малигнен тумор на палецот на ногата во 1977 година по повреда на фудбалски натпревар. Иако лесно можел да ја спречи болеста со ампутација на прстот, тој не го сторил тоа бидејќи било спротивно на неговото верување Растафарија дека човечкото тело „мора да остане непроменето“.

Наместо тоа, тој се сврте кон алтернативни форми на лекување со секојдневно консумирање марихуана. Тој одбил да направи тестамент бидејќи растафаријанското верување наводно вели дека пишувањето тестамент ја признава смртта како нешто што е неизбежно и на тој начин ја негира самата вечност на животот кон која треба да се стремиме.

Во 1980 година, неговото здравје стануваше сè полошо и полошо, но тој сепак замина на турнеја во Америка. За време на настапот, ненадејно му се слошило во Медисон Сквер Гарден во Њујорк, каде за малку ќе колабираше пред многубројната публика. Следното утро тој „онесвести“ додека трчаше низ Њујоршкиот Централ парк и итно беше префрлен во болница каде беше откриено дека туморот се проширил на неговиот мозок, белите дробови, црниот дроб и стомакот.

Боб Марли
И покрај болеста и лекарските прогнози дека му останува само уште еден месец живот, музичарот сепак сакал да ја продолжи турнејата. Тој одржа само уште еден концерт, во Пенсилванија на 23 септември 1980 година, додека остатокот од турнејата беше откажан. По неуспешното лекување во Мајами, тој побарал помош во Минхен, но веќе било доцна. Болеста била толку напредната што немало помош.

Поднесен на својата судбина, единствената желба на Марли била да умре дома, но му се слошило за време на летот од Германија, поради што авионот морал да слета итно. Музичарот завршил во болница, каде набргу починал.

Сè уште се сеќава на последното нешто што го кажа. Славниот музичар му ги упати последните зборови „Парите не можат да купат живот“ на својот син Зиги.

Марли беше примен во Куќата на славните на рокенролот во 1994 година, а магазинот Тајм го прогласи неговиот албум „Exodus“ за најважниот албум на 20 век. Во 2001 година, реге-музичарот доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд, а истата година постхумно беше награден со Греми за животно дело, додека документарниот филм за неговиот живот „Rebel Music“ беше номиниран за Греми награда во истата година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.