Германија и Франција го поддржаа Руте за шеф на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржа Марк Руте како генерален секретар на НАТО. Холандскиот премиер во заминување е „извонреден кандидат“, според портпаролот на Шолц, Штефен Хебестрајт.

„Канцеларот Шолц го поддржува назначувањето на Марк Руте за нов генерален секретар на НАТО“, објави Хебестрајт на платформата „Икс“, наведувајќи го „огромното искуство на Руте, неговата голема експертиза во безбедносната политика и неговите силни дипломатски вештини“.

Потврдата на Берлин следи по интензивната 24-часовна дипломатска кампања за зајакнување на поддршката за Холанѓанецот, во услови на неподготвеност од група од околу 10 земји, вклучувајќи ги и источноевропските земји како Унгарија и Турција. Политико првпат објави во средата дека две третини од сојузниците на НАТО сега го поддржуваат Руте.

САД го поддржаа холандскиот лидер, а еден официјален претставник рече дека претседателот Џо Бајден го поддржува Руте, како што објави Политико. Следеше Обединетото Кралство, а подоцна и Франција, каде што висок функционер рече дека претседателот Емануел Макрон бил прв поддржувач на назначувањето на Холанѓанецот на таа улога, откако го прашувал за таа функција минатата година.

На Руте ќе му треба поддршка од сите сојузници во НАТО пред да биде номиниран за наследник на Јенс Столтенберг, кој се очекува да се повлече во октомври.

Пронајдете не на следниве мрежи: