Како да го исчистите телото од шеќер за само 10 дена: Ова се чекорите што водат до успех

Повеќето луѓе честопати прибегнуваат кон слатки и производи што содржат шеќер, а тоа е главниот виновник за многу здравствени нарушувања и болести.
Ако го елиминирате шеќерот од вашата дневна исхрана, дефинитивно ќе ви недостига на почетокот. Сепак, наскоро ќе забележите дека имате се повеќе енергија и дека сте подобро расположени. Тоа ќе биде доволен поттик да живеете без шеќер.
Шеќерот е причина за дебелина, но исто така и дијабетес тип 2, рак, срцеви заболувања, деменција и неплодност. Многу експерти и нутриционисти сметаат дека зголемената потрошувачка на шеќер е исто толку опасна како и пушењето.
Има шеќер во чоколадото, бисквитите и слатките, но содржи и во многу други готови производи, дури и во оние што се рекламираат како „здрави“.
Победете ја зависноста
Дали некогаш сте се запрашале зошто ви е тешко да се откажете од шеќер? Одговорот лежи во тоа што всушност му прави на вашето тело, односно во предизвикување зависност исто како и некои опијати.
Истражувањата покажаа дека мозокот реагира на шеќер слично на лекови и алкохол. Затоа многу производители го додаваат на своите производи – за да ве натераат повторно да ги купите. За да се ослободите од зависностите, променете ги навиките и ослободете се од шеќерот.
За време на десетдневна детоксикација, избегнувајте ја целата храна што доаѓа во кутии, пакувања, лименки и конзерви. Јадете само свежа и сурова храна.Освестете ја вашата желба за шеќер
Од првиот ден на детоксикација, започнете да си ги поставувате следниве прашања:
Зошто посегнувам по шеќер?
Дали сум зависник од шеќер?
Во кои ситуации посегнувам по слатки?
Ова ќе ви помогне да станете свесни за вашата зависност и ситуации во кои посегнувате по слатки, така полесно ќе ги препознаете предизвикувачите на желбата.
Отфрлете ги засладените газирани пијалоци
Познато е дека газираните пијалоци се полни со шеќер и дека поголемата потрошувачка на такви пијалоци доведува до дебелина, а потоа и до дијабетес тип 2. Калориите од ваквите сокови се апсорбираат побрзо во вашето тело и предизвикуваат ненадеен пораст на нивото на шеќер во крвта.
Целосно откажете се од шеќерот
Ако повремено се препуштите на слатки со шеќер, нема да постигнете ефект на детоксикација. Како и кај лекуваните зависници, на кои не им е дозволено да конзумираат никакви наркотични средства или чаша алкохол (затоа што на тој начин тие се враќаат во магичниот круг), така треба целосно да го елиминирате шеќерот од менито.
Ако купувате прехранбени производи, добро прочитајте ги декларациите за да знаете кој од нив содржи дополнителен шеќер.
Збогатете го вашето мени со растителни протеини
Јадете јаткасти плодови што содржат протеини, како што се лешници, бадеми, ореви и индиски ореви.
Во случај да бидете гладни, секогаш при рака имајте закуска направена од ореви, што ќе го контролира нивото на шеќер во крвта.
Консумирајте здрави масти
Истражувањата покажаа дека јадењето здрави масти (како што се кокос, маслиново или ленено масло) нема да дебелее, туку ќе го подобри целокупното здравје.
Изберете здрави ореви, семиња и авокадо, кои се богати со омега-3 масни киселини.
Јадете што е можно повеќе зеленчук, но без скроб
Зеленчук како кељe, карфиол и брокула, потоа кромид, печурки, домати, зелени мешунки и модар патлиџан може да се консумираат во големи количини.
За време на детоксикација од 10 дена, избегнувајте храна што содржи скробни јаглехидрати како компири, сладок компир, тиква, цвекло, како и житарки и грав, бидејќи оваа храна ќе го забави силниот ефект на детоксикација.
Избегнувајте млечни производи и глутен
Често посакуваме храна што предизвикува алергии, како што се глутен и млечни производи. Покрај стимулирање на воспалителни состојби во организмот, тие дополнително предизвикуваат желба за слатки.
Затоа, за најмалку 10 дена детоксикација, треба целосно да ги исфрлите од вашата исхрана.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.