КАМЕРАТА ГО СНИМИ УБИСТВОТО НА МИЛИОНЕРOT: Ползеше по тротоарот, молеше за помош но никој не му помогна (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Надзорните камери ги снимија последните моменти на основачот на апликацијата Кеш, Боб Ли (43), кој беше брутално избоден во Сан Франциско и оставен да умре. На видеото се гледа како таткото на две деца очајно ги фаќа раните и ги моли минувачите за помош – во еден момент тој очајно се обидувал да ги запре автомобилите, но тие само со брзина поминале покрај него, игнорирајќи го. Како што пишува Дејли Мејл, Боб бил избоден повеќе пати во градите во вторникот вечерта во градскиот кварт Ринкон Хил, каде што бил на работа.

КАМЕРАТА ГО СНИМИ УБИСТВОТО НА МИЛИОНЕРOT: Ползеше по тротоарот, молеше за помош но никој не му помогна (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Ова брутално убиство во изборната единица на поранешната претседателка на Претставничкиот дом и демократ Ненси Пелоси предизвика загриженост за недостатокот на јавна безбедност и зголемениот број бездомници во Сан Франциско. Убиениот Ли некогаш живеел во тој град, но се преселил токму поради зголемениот криминал на улиците.

Вознемирувачкото видео покажува како крвавиот и замаен Бобо се тетерави по главната улица, а потоа се тетерави кон станбената зграда во Портсајд на главната улица 403, каде што паѓа на земја. Лежи неподвижен неколку моменти, но некако успева да клекне и да го грабне мобилниот телефон. Кога автомобилот поминува покрај него, Ли му мавта да застане, но возачот само продолжува.

Според извештајот на Сан Франциско Стандард, Ли се јавил на 911 околу 2:35 часот и извикал: „Помош. Некој ме избоде“.

„Жртвата беше пренесена во локална болница со повреди опасни по живот. И покрај напорите на итните служби и медицинскиот персонал, мажот им подлегна на повредите“, соопшти полицискиот оддел во Сан Франциско (SFPD).

На блискиот паркинг наводно бил пронајден кујнски нож со сечило од 3,6 сантиметри, но полицијата се уште не ги уапсила напаѓачите. Шефот на SFPD Бил Скот одби да го открие мотивот за нападот и не сакаше да каже дали жртвата била цел или случајно избрана. Оваа година во Сан Франциско се случија 39 убиства, а полициските сили во градот моментално недостасуваат 541 офицер.

Извршниот директор на Твитер и Тесла, Илон Маск, твитна по убиството на Ли: „Многу луѓе што ги познавам биле жестоко нападнати. Насилните злосторства во Сан Франциско се ужасни, па дури и ако напаѓачите бидат фатени, тие често се ослободуваат веднаш“.

А жителите на тој град се жалат дека криминалците веднаш се враќаат на улица. „Таму не можеме ништо. Се разбира дека се плашиме“, велат тие. Ли, кој беше убиен, ја напушти областа Сан Франциско пред шест месеци и се пресели во Мајами, но се врати во градот за да работи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.