Лоша меморија: 9 навики кои го уништуваат мозокот

Губењето на менталната острина и слабата меморија не се должат исклучиво на стареењето. Одредени животни навики и како тие можат да ги нарушат когнитивните функции. Меморијата, одлучувањето, емоционалната контрола, координацијата и рефлексите се само дел од работите за кои е одговорен мозокот. Со текот на времето, тој може да стане помалку способен да ги извршува овие задачи, а често се одговорни нездравите животни навики.

Лоша меморија: 9 навики кои го уништуваат мозокот

Лоша меморија: Што му штети на мозокот?
Ова се некои од штетните животни навики кои ги ослабуваат мозочните функции:

 1. Премногу седење
  Како што се испоставува, целосниот недостаток на физичка активност штети не само на фигурата, туку и на менталните способности. За да спречите губење на меморијата, движете се колку што е можно повеќе и вежбајте секој ден. Се препорачува најмалку половина час лесна и умерена активност или 15 минути интензивен тренинг. Кога вежбате, создавате нови мозочни клетки, а за време на активноста се зголемува пулсот, што го зголемува снабдувањето со кислород во мозокот. Од вас зависи дали ќе се одлучите за: трчање, пливање, интервален тренинг со висок интензитет, возење велосипед или брзо одење.
 2. Нездрава храна
  Преработената храна богата со шеќер, нездрави масти и други (не толку добри) соединенија може да има негативно влијание врз здравјето на мозокот. На црната листа се: газирани сокови, слатки, брза храна, грицки, конзервирана храна, месни производи… Високото ниво на сол и шеќер во нив го зголемува крвниот притисок, ја нарушува регулацијата на инсулинот и ги оштетува мозочните клетки. Наместо тоа, лекарите препорачуваат да се придржувате до медитеранска исхрана богата со овошје, зеленчук, јаткасти плодови, мешунки и масна риба.
 3. Избегнување комуникација
  Ако некое лице свесно избере да биде сам – тој не сака да комуницира со други луѓе, неговите когнитивни способности брзо ќе се намалат поради влошување на пластичноста на невронот. Покрај тоа, таквиот начин на живот може да предизвика депресија и анксиозност. Вклучете ја комуникацијата во вашата дневна рутина: тоа може да биде краток разговор со колега или разговор со пријатели и познаници.
 4. Премногу обврски
  Многу луѓе во денешниот свет извршуваат повеќе задачи, дури и не сфаќаат каква штета може да му нанесе на мозокот. Како резултат на тоа, размислувањето станува површно, меморијата станува фрагментирана, а на сето ова се додаваат стресот и заморот . Доколку сте преоптоварени со работни или домашни обврски, напишете список со задачи и не правете неколку работи одеднаш, туку по ред со кратки паузи за одмор.
 5. Комуникација со манипулатори
  Многу луѓе во нивниот круг имаат нарциси, психопати, газови или емотивни вампири со кои е тешко да се прекине контактот. Но, тоа е токму она што е потребно ако сакате да го зачувате вашето ментално здравје и вашиот мозок. Животот во токсична средина може да доведе до хроничен стрес, анксиозност, депресија, негативно размислување, недостаток на ментална флексибилност, побрзо стареење, подложност на автоимуни болести и исцрпеност.
 6. Недостаток на масна риба во исхраната
  Во студија објавена во списанието Neurology, врз основа на податоци од две илјади учесници, откриено е дека јадењето риба двапати неделно го намалува ризикот од Алцхајмерова болест за 41 отсто. Лососот, скушата и сардините се најдобрата храна за мозокот бидејќи содржат масни киселини кои го поддржуваат протокот на крв во мозокот и го намалуваат ризикот од когнитивно опаѓање. Освен во рибата, вредни масни киселини се наоѓаат и во: авокадото, јаткастите плодови, семките и маслата.
 7. Недостаток на витамин Б
  Недостатокот на витамини од Б комплексот го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест и проблеми со меморијата воопшто. Недостатокот на витамин Б може лесно да се спречи со јадење цели зрна, овошје, зеленчук, соја и мешунки.
 8. Гласна музика
  Кога телефонот предупредува дека звукот во слушалките е премногу гласен, не треба да го игнорирате ова известување. Во спротивно, постои ризик да ја изгубите острината на слухот со текот на времето. Ако ги оштетиме нашите слушни клетки во внатрешното уво со постојана гласна музика, звуците нема да можат да стигнат до мозокот и нема да бидат обработени. Тоа се нарекува глувост.
 9. Верувале или не…
  Најлошото нешто што можете да го направите веднаш по будењето е да го земете телефонот и да почнете да ги проверувате пораките или да читате вести. Ова е огромен стрес за мозокот. Уште на самиот почеток го расипува расположението. Наместо тоа, прво вежбајте, испијте чаша вода, туширајте се и појадувајте. Телефонот нема да побегне…
Пронајдете не на следниве мрежи: