Малезија одлучи да аплицира за членство во БРИКС

Малезија одлучи да аплицира за членство во БРИКС и наскоро ќе започне со поднесување на официјалната документација, изјави премиерот Анвар Ибрахим.

77-годишниот лидер на југоисточна азиска нација ја спомена одлуката во интервју за кинескиот весник Гуанча објавено во неделата.

„Јасно ја кажавме нашата политика и ја донесовме нашата одлука. Наскоро ќе го започнеме формалниот процес“, рече Анвар. „Го чекаме конечниот резултат и повратните информации од јужноафриканската влада“.

Анвар, исто така, спомна и спомнување на оваа тема на неодамнешниот состанок со бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва. Организацијата е основана во 2006 година од Бразил, Русија, Индија и Кина, а Јужна Африка се приклучи во 2011 година. Во јануари, БРИКС официјално ги прими Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), но одлучи да го задржи сегашното име.

Потенцијалното членство на Куала Лумпур во организацијата би било од стратешко значење, бидејќи една од најважните светски бродски ленти – теснецот Малака, кој ги поврзува Тихиот и Индискиот Океан – се наоѓа помеѓу Малезија и индонезискиот остров Суматра.

Според Анвар, Малезија е „ослободена“ што светот повеќе не е униполарен и што подемот на БРИКС и особено Кина понуди „трошка надеж дека во светот има контроли и рамнотежи“.

Западот сака да го „контролира дискурсот“ во светот, но „не можеме повеќе да го прифатиме тоа бидејќи тие веќе не се колонијална сила и независните земји треба да бидат слободни да се изразуваат“, рече малезискиот премиер за Гуанча.

Претходно овој месец, рускиот амбасадор во Кина Игор Моргулов рече дека околу 30 земји изразиле желба да се приклучат на БРИКС. Во соседството на Малезија, Тајланд, Шри Ланка и Виетнам веќе направија увертира во групата.

Самитот на БРИКС во 2024 година е закажан за октомври во Казан, Русија. Москва претседава со организацијата од јануари.

Пронајдете не на следниве мрежи: