МАСАКР НА УКРАИНСКИ ВОЈНИЦИ КАЈ РАБОТИНО: Десантни сили на Русија изведоа моќен контранапад (ВИДЕО)

Руските воени дописници на каналите Телеграм пишуваат за масакрот на украинските војници во близина на Работин, каде пешадијата на Јужниот воен округ и десантните сили на Русија извршија силен контранапад, уништувајќи и потиснувајќи ги украинските вооружени сили речиси еден километар.

Според воените дописници, на фронтот Запорожје, Украина ја намалила својата активност, а руските единици ја продолжуваат серијата силни контранапади на линијата Копани-Работино-Новопрокоповка-Вербовое, преземајќи ја иницијативата.

Ова е вистинското име на Теја Дора! Пејачката има 32 години и еве што пишува на нејзината лична карта (фото)
Претставничката на Србија на „Песна на Евровизија“ Теја Дора е пејачка, пијанистка, композиторка, текстописец и музички продуцент.Таа е првиот изведувач од Србија кој имал повеќе од три милиони слушатели на платформата …
Бојмацалиев: Внатрешна контрола истражува зошто граѓаните не можат да ги подигнат готовите пасоши
Во изјава за Сител Телевизија, дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан зошто граѓаните не можат да ги подигнат своите готови патни исправи, на што …

Во регионот на Работин и Копани, напаѓачките авиони на 70-от и 291-от полк и 136-та бригада на јужниот воен округ ги нападнаа украинските позиции, додека десантните сили ги окупираа непријателските позиции и поразија неколку единици на вооружените сили на Украина, уништувајќи и заробувајќи го непријателот пешадија.

Воените дописници наведуваат дека напредувањето во тој реон било до 800 метри.

Во меѓувреме, самите вооружени сили на Украина практично не презедоа активни дејства, преминувајќи на одбрана.

Во близина на Вербовој, десантната страна со поддршка на артилерија и оклопни возила, исто така, продолжува со нападите на позициите на вооружените сили на Украина, заземајќи ги непријателските упоришта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.