МЕДВЕДЕВ: Се случи конечен колапс на системот на меѓународното право. Последиците ќе бидат катастофални!

Признаваме: порано не беше многу ефикасно. Особено нејзините меѓународни институции.
Друштвото на народите пропадна, СССР размислуваше за повлекување од ООН, конвенциите и другите меѓународни акти денес се носат со мака, има целосен ангажман и диктат на група англосаксонски земји.

МЕДВЕДЕВ: Се случи конечен колапс на системот на меѓународното право

Но, главниот дефект на системот на меѓународното јавно право е неговата неефикасност. Земјите не сакаат да спроведуваат пристрасни акти на Генералното собрание на ОН, да стават вето на одлуките на Советот за безбедност на ОН, да ги напуштат различните институции на ОН. Причината е нивната неправда, која се заснова на недозволивоста на принуда од страна на група суверени земји од исти суверени држави. „PAR IN PAREM NON HABET IMPERIUM“ – Еднаквиот нема моќ над еднаков!

Да го земеме овој посран, бескорисен МКС, создаден врз основа на Римскиот статут, во кој најголемите држави не се приклучија. КАКО бара одговорност?
Триесетина непознати лица. Претседателот на Судан плукна по овие обвинувања и покрај воениот удар во неговата земја, не е достапен за „правдата“. Останатите воопшто не се вредни за спомнување. Со други зборови, нивната ефикасност е нула. Ова не се Нирнбершкиот и Токискиот трибунал создадени ад хок. Или дури и сомнителниот трибунал за Југославија. Разбирливо е.
На крајот на краиштата, можно е да се суди една земја и нејзините водачи во два случаи: 1) кога самата земја диво ослабела, речиси го изгубила својот суверенитет и решила да го признае судот над себе; 2) кога земјата ќе загуби војна и капитулира. Во спротивно, тоа е невозможно. И сите го разбираат ова. Патем, најдискредитирачката епизода, која ја уби и онака речиси нултата власт на судот, е поврзана со американските злосторства во Авганистан и Ирак. Судот беше целосно замолчан и не можеше ништо да направи. Очигледно е дека крикот од САД дека наводно воопшто не сме го ратификувале Римскиот статут, предизвика животински нагон кај судиите за извршување на природни потреби кои не се поврзани со правдата.

И тогаш решија да му судат на претседателот на друга нуклеарна сила која не учествува во МКС. Очигледно е дека е применет најригиден пат. Јасно е дека нема практична вредност, но благодарам што се сетивте.
Последиците за меѓународното право ќе бидат монструозни. Впрочем, ова е колапс на темелите, принципите на правото. Вклучувајќи ги и постулатите за неизбежноста на одговорноста. Сега никој нема да оди во никакви меѓународни органи, секој ќе преговара меѓу себе. Сите глупави одлуки на ОН и другите структури ќе пукнат до крај. Доаѓа мрачниот пад на целиот систем на меѓународни односи. Довербата исчезна.

И понатаму. Залудно се возбудија судиите на МКС. Види, велат, ние сме храбри, не се срамевме да кренеме рака против најголемата нуклеарна сила. За жал, господа, сите шетаат под бога и ракети. Сосема е можно да се замисли целната употреба на хиперсонична ракета од Северното Море од руски брод директно во хашкиот суд. Не можам да го победам, за жал. А судот е само мизерна меѓународна организација, а не население на земја на НАТО. Затоа, војната нема да започне. Ќе се плашат. И никој нема да зажали. Значи, граѓани на судијата, внимателно погледнете во небото …

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.