МЗТ убедливо поразен и во Подгорица

Македонскиот шампион МЗТ Скопје е сè подалеку од опстанок во АБА-лигата, а тоа го потврди и вечерашниот дебакл против Студентски центар со 85-103 во Подгорица.

Екипата од Аеродром поведе само на почетокот на дуелот (2-0), по што Студентски центар направи пресврт и ја имаше контролата врз натпреварот. МЗТ се бореше и во финишот на првата четвртина намали на два поени негатива (28-30), меѓутоа нивниот ривал потоа со неколку одлични акции стигна до 36-28.

МЗТ се врати на четири поени негатива (32-36) во втората четвртина, но Студентски центар влезе во одличен ритам и почна да го полни кошот на македонскиот тим и на паузата замина со 62-47.

Пронајдете не на следниве мрежи: