Мисиркини гради во сос од вино

Ви предлагаме брз, здрав и лесен рецепт за денешниот ручек – мисиркини гради во сос од вино.

Овој оброк ќе го приготвите за помалку од 15 минути. Слаткоста на медот совршено се вклопува со острината на сенфот во комбинација со сочното мисиркино месо.
Мисиркиното месо е најздрав избор на протеини од животинско потекло и е богато со хранливи состојки. Две средни парчиња мисиркини гради (околу 84 грама) содржат: 135 калории, 3,26 гр маснотии, 0 јаглехидрати и 24,7 гр протеини. Мисиркиното месо исто така е богато со витамините Б6, Б12, селен и цинк.

За денешниот рецепт потребно ви е:
400 гр мисиркини гради
1 чешне лук
2 лажици сенф
150 мл бело вино
Сенаменско брашно
30 гр путер
30 мл маслиново масло
1 лажица мед
Магдонос за сервиирање
Сол и црн бибер по вкус
Послужете со зеленчук подготвен на пареа или на скара.
Како да го зготвите денешниот ручек погледнете во видеото:

Пронајдете не на следниве мрежи: