Мистична планина на Тибет на која никој не се искачил!

Според хинду верувањето, целиот свет потекнува од планината Каилаш.

Иако, според официјалните податоци, никој не го достигнал нејзиниот врв, тибетската вера раскажува поинаква приказна, онаа за тибетанскиот свештеник по име Миларепа, кој наводно успеал да се искачи на планината во 11 век, но кога се вратил, ги предупредил другите никогаш да не се искачат на неа, зашто „ќе го мачат Бога што почива на нејзиниот врв“.

Иако со височина од 6714 метри е многу помала од највисоката планина на светот Монт Еверест (8849 метри), оваа мистична планина сè уште останува неосвоена. Постојат две големи причини за ова. Прво, Каилаш се наоѓа во многу недостапна средина, а физичкиот предизвик за достигнување и искачување на планината се смета за речиси невозможен.

Стрмните падини, речиси вертикалните површини и постојаната снежна покривка се причината поради која само Спајдермен би можел да се искачи на нејзиниот врв, но дури и тој би морал да се бори со силните ветрови и суровите временски услови кои претставуваат дополнителна опасност за потенцијалните планинари.

И покрај овие опасности, во минатото имало обиди за искачување на планината Каилаш кои завршиле неуспешно, но опасното време и непристапниот терен се само дел од причината.

Имено, планината Каилаш е место за аџилак на четири религии и затоа искачувањето на неа е забрането. Покрај Хиндусите, планината е свето место и за будистите, џаинците и за припадниците на тибетската религија Бон.

Припадниците на тие религии илјадници години одат на аџилак околу планината во радиус од 52 километри, што според верувањата треба да се помине за само еден ден за среќа. Хиндусите и будистите одат околу планините во насока на стрелките на часовникот, додека Џајните и припадниците на религијата Бон одат спротивно од стрелките на часовникот. Во спротивно, би ви биле потребни околу 15 часа да го прошетате целиот круг, доколку сте во навистина добра форма и брзо одите.

Да, искачувањето на оваа мистична планина би било импресивно достигнување, но планината Каилаш сепак ќе остане неостварлив сон на авантуристите ширум светот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.