Мицкоски на митинг го рецитираше Славко Јаневски, откако во 2013 година ВМРО ДПМНЕ го лустрираше Славко Јаневски како соработник на службите!

Loading...

На денешниот протест пред Владата, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача: Да не дозволиме Заев да ја менува историјата, туку тој да стане историја.

Протест и митинг како и секој протест на која било опозициска партија во последните 30 години во Македонија се до оној момент кога Мицкоски се качи на импровизираната бина и почна со својот говор.

И почна да го цитира Славко Јаневски.

Славко Јаневски напиша: В тиквешко негде в некое село кај в слана тивко венеше цвете, убија дете, рецитираше Мицкоски.

Не смееме да ги игнорираме пораките кои ни ги оставиле нашите големи луѓе. Мораме да одиме напред, но со сето искуство и знаење собрано од минатото, рече лидерот на ВМРО ДПМНЕ на почетокот од својот говор на денешниот митинг.

Тоа е цитат од познатата песна Цветови на почитаниот академик Славко Јаневски и се однесува на масакрот во селото Ваташа. Песна кој ја знае секој Македонец, една од најубавите и најпотресни песни во македонската поезија и историја.

Но, тука доаѓа тоа ама. А тоа ама е фактот дека власта на ВМРО ДПМНЕ предводена од Никола Груевски во 2013 година го лустрираше академикот Славко Јаневски, како соработник на тајните служби.

И тоа го лустрираше 13 години по неговата смрт. Имено, академикот Славко Јаневски починува во 2000-та година, а беше лустриран во 2013 година.

Како што пишуваа медиумите пред седум години: Комисијата не го објави неговото име, но ги наведе податоците, дека се работи за академик и писател познат по делото „Селото зад седумте јасени“.

Станува збор за писател, академик, кој пишувал за село зад седум јасени. Во периодот на шеесетите и седумдесетите години како информатор од идеолошки причини ги кршел човековите права на лица уметници, сликари, писатели и артисти, изјави Предраг Димитровски, портпарол на Комисијата за лустрација.

Досието на Јаневски се води под псевдонимот„Славјан“.

И сега лидерот на ВМРО ДПМНЕ, го цитира на митинг на ВМРО ДПМНЕ Славко Јаневски кого власта на ВМРО ДПМНЕ во 2013 година го лустрираше како соработник на службите. И тоа е тоа лутање на оваа партија и нејзиниот лидер на кое им нема крај.

Да го лустрирате Славко Јаневски, а потоа истиот да го цитирате. Боже која е тоа идеолошка и историска конфузија во која Мицкоски ја има напикано и својата кариера и својата партија!?

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...