Мицкоски БАРА 61 пратеник, но заборава дека без Албанците не можам да формирам Влада!

Националистичките и етноцентристичките идеи од канцелариите на ВМРО не се менуваа, туку продолжија со исто темпо и кај староумниот нов претседател, Христијан Мицковски, наследникот на антиалбанецот Никола Груевски. Очајна е желбата на Мицковски да ги обезбеди 61 пратеник, колку што е потребна за формирање влада без потреба од коалициски партнер, а оваа желба, кога ќе се стави во јавното мислење, јасно значи дека лидерот на ВМРО цели кон влада без Албанци. Но, дека тоа и понатаму ќе биде негова внатрешна желба што ќе го изгори однадвор и дека нема да има ни теоретска ни практична можност да ја реализира, бидејќи нема да има влада без Албанците. Албанците се државотворен народ во Северна Македонија, пишува Журнал.

Ова е вистинското име на Теја Дора! Пејачката има 32 години и еве што пишува на нејзината лична карта (фото)
Претставничката на Србија на „Песна на Евровизија“ Теја Дора е пејачка, пијанистка, композиторка, текстописец и музички продуцент.Таа е првиот изведувач од Србија кој имал повеќе од три милиони слушатели на платформата Spotify.Победничката на …
Бојмацалиев: Внатрешна контрола истражува зошто граѓаните не можат да ги подигнат готовите пасоши
Во изјава за Сител Телевизија, дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан зошто граѓаните не можат да ги подигнат своите готови патни исправи, на што тој рече …

Мицковски бара 61 пратеник на следните избори за да ја дефакторира албанската партија –

„Бројките што ги имам и се дел од партиските мерења јасно покажуваат дека има простор за раст и јасно покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ може да дојде на следните избори и да се надева на таква победа, односно со 61 пратеник.

Ова го вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски во интервју за „Канал 5“. Мицковски покажа дека процентите на доверба во неговата партија се 100 проценти.

„За нас е многу важно да ги реализираме нашите цели. Од друга страна, власта е таа што секој ден и нејзината работа е пред судот на јавноста. Владата е таа што води политики на дневна основа или добри или лоши или луѓето тоа го гледаат. Ако водите политика што е погрешна, поддршката добиена на изборите паѓа. Таков е случајот со СДСМ. Луѓето гледаат дека не е испорачано и се под нивниот историски минимум и ВМРО-ДПМНЕ е консолидирана“, рече Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори но со погрешен пристап повторно со картата на национализам-

Да се ​​подготвиш за предвремени или редовни парламентарни избори со националистички дискурс дека ќе формираш Влада само со 61 пратеник на ВМРО, значи дека македонскиот гласач се уште се смета за „овци“ што јадат трева, затоа што и големите и малите и старите сите знае дека без Албанците не може да има Влада.

Иако на Заев и СДСМ им пропадна познатиот концепт „општество за сите“, како за македонското општество Заев беше прогласен за „предавник“, додека за албанското општество беше прогласен за „измамник“, кој само ги искористи албанските гласови за да дојде на власт, повторно односот кон Албанците од страна на институциите во земјата беше сличен на оној на владата на Груевски.

Но, овој концепт, кој се покажа успешен само за пар избори и кој предизвика и предвремено политичко пензионирање на поранешниот премиер Заев, но се чини дека истата формула ќе ја користи и Мицковски, особено по веста дека во на следните избори бидејќи бараат од оваа партија да бидат предвремени, ќе има и кандидат Албанец. Но, Албанците станаа свесни за измамата што ја претрпеа, бараа политичар без етничка разлика што ја направи оваа земја „населлива“, но и со владата на „спасителот“ Заев бегството на младите го направи не запира, само се зголеми повеќе.

Инаку сега се наоѓаме во други околности дека таквиот концепт го докажаа и поверуваа Албанците, што овозможи ЛСДМ да ја преземе власта, но на крајот Албанците беа разочарани и очајни, без што и ВМРО ќе има кандидати кои зборуваат албански , Албанците нема да ја направат истата грешка. Зашто, во тоа време како спасители имаше и пратеници Албанци од СДСМ, но ситуацијата воопшто не се промени.

Мицковски раководството на институциите го кочи Албанците –

Потсетуваме дека, осврнувајќи се на влијанието на Демократската унија за интеграција, во однос на одлуката за предвремени парламентарни избори, Мицковски рече дека тоа не зависи од никој друг освен од неговиот договор со премиерот Димитар Ковачевски. Во меѓувреме, Ковачевски не може да биде премиер без одобрение од ДУИ.

Меѓу другото, тој вели дека иднината на државата треба само да го смени штабот од ДУИ да зависи од ВМРО, заборава дека граѓаните се тие кои ја имаат иднината на државата во свои раце. Граѓаните го прават премиерот граѓаните азилант.

Но, иднината на државата се креира во Собранието, ниту во Речица според Мицковски ниту во штабот на ВМРО, Собранието е местото на чии темели е Уставот на државата. Не можете да бидете над Собранието ако не го прекршите Уставот, а ако го прекршите Уставот, секој може да заврши во затворите на земјата или во азилите на Унгарија.

Пронајдете не на следниве мрежи: