МОМЧЕ ПОГОДЕНО ОД ГРОМ: Со семејството бил на плажа, падна како да го ПОКОСЕН! (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа моментот кога момче во Австралија го удри гром додека уживаше во семеен ден на плажа.

Момчето – за кое се верува дека има осум години – беше погодено од гром во Барак Поинт во Шелхарбур на јужниот брег на Нов Јужен Велс во 17:30 часот во четвртокот.

На видеото се гледа како момчето влегува во вода со родителите и помалиот брат. Неколку моменти подоцна го удри гром.

Се верува дека момчето е од Англија, а неговото семејство пристигнало во Австралија дури пред една недела.

Момчето итно било пренесено во детската болница Вестмед во критична, но стабилна состојба.

„Тоа беше исто како шок од никаде и во моментот кога погледнав кон влезот, никој не беше свесен што се случи“, изјави сведокот Сајмон Јанг за 9News.

„Едно мало дете штотуку падна во водата и неговото семејство и браќата и сестрите притрчаа на помош за да го грабнат што е можно побрзо.

Сведокот рече дека слушнале гром пред да се свртат за да го видат повреденото момче кое го држат неговите родители.

Болничарот од ИЦУ, Тери Мороу, рече дека момчето го извлекле од водата спасувачите.

„Кога пристигнаа болничарите, го презедоа и можеа да го реанимираат“, рече инспекторот Мороу.

„Постапките на тие спасувачи одиграа клучна улога во реанимацијата на момчето. Детето имало и изгореници на градниот кош, на кои на лице место му укажале болничари и екипа на Итна медицинска помош која пристигнала со хеликоптер на брзата помош“, се вели во соопштението.

„Иако ова е редок и несреќен инцидент, тоа е потсетник дека кога има невреме во областа, треба да избегнувате да бидете во вода и дека во затворен простор е најбезбедно“, се додава.

Делови од Нов Јужен Велс, вклучително и подрачјето на Големиот Волонгонг, беа погодени од силно невреме во четвртокот попладне.

Други бури ја погодија областа на Големиот Сиднеј, вклучувајќи делови од Западен Сиднеј и Северните плажи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.