Моќна напивка за зајакнување на имунитет и слабеење

Подгответе го овој сок кој ќе ви го подобри имунитетот и ќе ви помогне да слабеете.
Потребни состојки:
4 моркови
Ѓумбир
2 лимони
2 чешниња лук
1 голема лажица јаболков оцет
Начин на подготовка:
Ставете ги сите состојки во соковник. Сокот кој ќе го добиете треба да го пиете 2 дена, а дневно се пие три пати. Остатокот чувајте го во фрижидер. Не смее да стои подолго од 36 дена.
Овој сок ќе ви помогне да ослабете, го намалува притисокот и го зајакнува имунитетот.
Морковот ги зајакнува ѕидовите на крвните садови, го намалува нивото на лош холестерол и спречува мозочен удар, проширени вени.Ѓумбирот ги ублажува болките во мускулите и го чува здравјето на дигестивниот систем. Го намалува крвниот притисок, го храни мозокот со кислород, богат е со витамини од Б групата, ја подобрува циркулацијата и го подобрува метаболизмот.Лимонот е извор на витамин Ц, го подобрува имунитетот и е клучен за создавање колаген.
Лукот го намалува крвниот притисок, а познат е во борбата против рак. Јаболковиот оцет пак е богат со минерали, витамини и ензими. Го подобрува варењето и го регулира нивото на шеќерот во крвта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.