НАПАДИТЕ НА КРИМ НЕ ПРЕСТАНУВААТ! Русија синоќа собори осум беспилотни летала, користејќи опрема за противвоздушна одбрана и електронско војување

Русија синоќа собори осум украински беспилотни летала недалеку од полуостровот Крим, изјави локалниот гувернер Сергеј Аксјонов.

  • Во текот на ноќта осум беспилотни летала се неутрализирани со помош на електронско војување или соборени со системи за противвоздушна одбрана – изјави денеска Аксјонов на Телеграм.
НАПАДИТЕ НА КРИМ НЕ ПРЕСТАНУВААТ! Русија синоќа собори осум беспилотни летала, користејќи опрема за противвоздушна одбрана и електронско војување

Уште три беспилотни летала беа соборени синоќа во руската област Белгород на границата со Украина.

Локалните власти соопштија дека во нападот нема жртви и нема штета.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.