„НАШИТЕ МОМЦИ УЛЕТАА“ Украина се одмазди за смртта на 2 војници кои беа БРУТАЛНО ЛИКВИДИРАНИ откако кренаа раце да се предадат

Украина експресно се одмазди за смртта на двајца војници кои беа ликвидирани откако ги кренаа рацете во воздух и излегоа од копумот.

На вознемирувачкото видео снимено од извидувачкиот дрон се гледаат двајца војници како наизменично излегуваат од копумот со рацете зад главата со јасна намера да се предадат, но само неколку секунди подоцна им се отвора оган.

Русија и Венецуела преземаат чекори како одговор на замрзнувањето на имотот на Западот
 – Русија и Венецуела планираат да преземат чекори како одговор на замрзнувањето на нивните средства на Запад, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.„Имаме свои планови. Венецуела исто така …
Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, објави Москва тајмс, цитирајќи ги …

Страшна сцена е снимена во близина на селото Степова, северно од Авдијивка, каде во моментов се водат најжестоките борби на целиот фронт.

Шефот на воената управа на Авдијевка Виталиј Барабаш тврди дека руските војници кои убија двајца припадници на вооружените сили на Украина биле брзо елиминирани.

  • Војниците се предадоа бидејќи останаа без муниција. Малку подоцна нашите момчиња ги нападнаа тие позиции и сите присутни беа елиминирани – изјави Барабаш.

Вооружените сили на Украина ја потврдија автентичноста на видеото.

Украинскиот воен блогер DeepState наведува дека сè се случило во близина на Степите кога руските сили ги нападнале позициите на 45-от пушки баталјон.

  • Непријателот навлезе во позицијата на 45-от пушки баталјон. За време на акцијата за чистење наидоа на копана каде што седеа нашите момчиња. Тие биле принудени да се предадат поради недостиг на муниција. Штом излегол другиот борец, тие ги убиле и двајцата – вели блогерката, а пренесува украинска Правда.

Еден од портпаролите на армијата, Александар Штупун, потсети дека воените злосторства немаат застареност и нагласи дека сите докази ќе бидат проследени до соодветните меѓународни институции.

– Ја повикуваме меѓународната заедница да ги осуди постапките на Русија и да го изведе пред лицето на правдата военото раководство на земјата агресор – се наведува во соопштението на Комитетот на Стратком на вооружените сили на Украина.

Канцеларијата на јавниот обвинител на Украина започна истрага за егзекуцијата на двајца војници кај Степов во областа Покровски.

– Убиството на воени заробеници е грубо кршење на Женевските конвенции и е класифицирано како тешко меѓународно кривично дело – се наведува во соопштението.

Украинските медиуми јавуваат дека егзекуцијата се случила во близина на една од набљудувачките пунктови во селото Степова.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.