Не започнувајте го денот со оваа храна, до вечер ќе бидете уморни

Нутриционистите предупредуваат како да не го започнете денот.

Здравата храна е потребна за да се наполни телото со енергија, а секое утро сакаме да бидеме енергични за нови работни победи.

Токму затоа е важно да се сменат лошите навики во исхраната. Многу луѓе сакаат да јадат инстант житарки, колачи, па дури и месо за појадок, но нутриционистите предупредуваат дека едноставните јаглени хидрати и тешката протеинска храна доведуваат до замор.

„Резултатот е дека човек доаѓа на работа веќе уморен, а пред него има осум часа работа. Прженото месо е богато со протеини, но таквата храна не е погодна за појадок. Факт е дека е потребно долго време за варење, што го заморува телото“, објаснила нутриционистката Ањелика Дувал,

„Не е мал бројот на оние кои денот го започнуваат со каша, што е добро ако не зборуваме за инстант сорти. Тие се полни со едноставни јаглехидрати кои го тераат панкреасот да работи активно и да произведува инсулин. „Бидејќи нивото на шеќер во крвта прво скока, а потоа брзо паѓа, се чувствуваме уморни“, објасни Дувал.

Таа нагласи дека треба да се јадат житарки кои се варени, а не оние кои само се преливаат со врела вода.

„Кај таквите житарки јаглехидратите се сложени, не предизвикуваат скок на нивото на шеќер. Самата житарка се вари долго, а чувството на ситост до ручек секако ќе остане“, објасни нутриционистот.

Таа истакна и дека пецивата не се погодни за појадок.

„Не паѓајте на рекламите каде луѓето го започнуваат утрото со кроасан и шолја кафе. Причината е иста – брзите јаглехидрати“, изјави Дувал.

Пронајдете не на следниве мрежи: