Не наседнувајте на разни „заговори“: 5 причини зошто треба задолжително да јадете леб

Во последните неколку години, лебот е прогласен за еден од главните виновници за дебелината, а диетите кои подразбираат исфрлање на лебот од исхраната станаа многу популарни.
Но, не наседнувајте на разните „заговори“ против лебот – еве зошто е важно да го јадете.
Ќе имате повеќе енергија
Лебот содржи јаглехидрати, но нутриционистот Дон Џексон Блатнер истакнува дека тоа не значи нужно дека е лош за вас. Тој советува да го намалите внесот на белиот леб кој е претерано обработен и не содржи хранливи влакна, а го подигнува нивото на шеќерот во крвта, но затоа смета дека треба да консумирате интегрален леб.
„Оваа верзија на лебот е помалку обработена и содржи хранливи влакна“, вели Блатнер.
Ќе бидете поздрави


Истражување спроведено во 2016 година покажува дека јаглехидратите кои содржат цели житарици добро делуваат на општото здравје и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни и хронични болести.
Ќе бидете посреќни
Јаглехидратите го зголемуваат нивото на серотонин, хормон кој влијае на расположението. На овој начин ќе го намалите стресот и анксиозноста, што е исто така важно за одржување на витката линија.
Можете да ослабнете
Интегралниот леб е полн со хранливи влакна, поради што подолго време ќе бидете сити, а со самото тоа и помалку ќе јадете. Бидејќи станува збор за сложени јаглехидрати, тие побавно се разложуваат во телото, а со тоа шеќерот не осцилира и немате апетит за нешто слатко.
Ќе ја регулирате работата на цревата
Хранливите влакна се исто така важни за нормалната работа на цревата. Целите житарици ќе ѝ помогнат на храната да се движи низ цревата со константна брзина, така што редовно ќе ги празните и со тоа ќе се ослободувате од токсините од организмот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.