Не сакате целулит? Никако немојте да го јадете ова!

Веројатно овие јадења ви се едни од омилените, но ќе мора да ги заборавите ако сакате да се ослободите од целулитот.
Дури и ако имате добри гени, па природно сте витки, не сте заштитени од целулит. Овој проблем не доаѓа така лесно. За отстранување на целулит потребни се строги правила и дисциплина, што подразбираат правилна исхрана, редовно вежбање, козметички третмани и вода во големи количини. Сега ќе се фокусираме само на една ставка, а тоа е исхраната.


За почеток, она што треба да го исфрлите од вашата исхрана е:
Конзервирана храна
Готовите јадења обично се доста кремасти и изобилуваат со натриум што доведува до дехидрација на организмот, а тоа е вистински “магнет“ за целулит.
Сланина
Исто така содржи премногу натриум, а тоа предизвикува задржување на вода во телото и… знаете понатаму!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.