Ослободете се од нив ЗАСЕКОГАШ: Со оваа смеса влакната трајно исчезнуваат, се прави од 3 состојки

Заборавете на скапите третмани и депилацијата во салоните.

Во лето дефинитивно сакате да се ослободите од влакната кои ве мачат, особено оние на лицето. Можеби сте се обиделе да ги отстраните со брич и разни третмани, но тие постојано се враќаат.

Сепак, постои еден рецепт кој може да ви помогне да ги отстраните, а најдобро од сè, се прави од природни состојки.

Ослободете се од нив ЗАСЕКОГАШ: Со оваа смеса влакната трајно исчезнуваат, се прави од 3 состојки

Најважната состојка е куркумата, која се покажа како исклучително здрава за организмот. Еве како да направите смеса за да се ослободите од влакната.

Состојки:

2 лажички брашно од наут

1 лажичка куркума

млеко или јогурт

Постапка:

Измешајте куркума и брашно од леблебија во сад и додадете малку млеко или јогурт за да направите густа паста. Нанесете ја оваа смеса на саканата зона во насока на растот на влакната и оставете ја околу 20 минути или додека не се исуши. Истријте со чиста памучна крпа натопена во млака вода и исплакнете.

Забелешка:

Имајте ја на ум жолтата боја на куркумата која ќе му даде убав тон на лицето, но по третманот потребно е добро да се измиете. Третираното место може да биде малку црвено, но тоа брзо ќе се смири поради антиинфламаторните својства на куркумата. Овој третман треба да се повторува 3-4 пати неделно во текот на еден месец. Влакната максимално ќе се проретчат, истенчат и осветлат, па трајно ќе исчезнат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.