Овој омилен детски деликатес може да предизвика рак! Некои држави веќе ја забранија продажбата на овој производ

Некои индиски држави ја забранија продажбата на гумени бонбони поради стравувањата дека омилениот детски деликатес предизвикува рак, пишува Би-би-си.Минатата недела, индиската држава Тамил Наду воведе забрана откако примероците испратени на тестирање го потврдија присуството на Родамин-Б, супстанца што предизвикува рак.Претходно овој месец, сојузната држава Пудучери ги забрани бомбоните додека другите држави почнаа да ги тестираат неговите примероци.

Шеќерната волна, исто така наречена „буди-ка-бал“ („коса на старица“) во Индија поради својот изглед, е популарна меѓу децата ширум светот.Секогаш може да се купи во забавните паркови и саеми, а децата го сакаат поради неговата блескава текстура што се топи во устата.Но, некои индиски официјални лица велат дека бонбоната е поопасна отколку што изгледа.Сатеш Кумар, офицер за безбедност на храна во градот Ченаи во Тамил Наду, изјави за Индијан Експрес дека загадувачите во памучните бонбони „може да доведат до рак и да влијаат на секој орган во телото“.

Неговиот тим минатата недела ја прегледа понудата на продавачите на бонбони на градската плажа и откри дека бонбоните што се продаваат во градот се произведени од независни продавачи, а не од регистрирани продавници.Неколку дена подоцна, владата објави забрана за продажба на гумени бонбони, откако лабораториските тестови во примероците открија присуство на хемиското соединение Родамин-Б.

Хемикалијата им дава на памучните бонбони флуоресцентна розова нијанса и се користи за боење текстил, козметика и мастило.Истражувањата покажаа дека хемикалијата може да го зголеми ризикот од рак, а Европа и Калифорнија ја забранија неговата употреба како боја за храна.Министерот за здравство Ма Субраманиан во изјавата рече дека употребата на Родамин-Б во „пакување, увоз, продажба на храна или сервирање храна што ја содржи на свадби и други јавни настани е казнива според Законот за безбедност и стандарди на храна од 2006 година“.

По Тамил Наду, и соседната држава Андра Прадеш започна со тестирање на примероци од слатки за да се провери присуството на канцерогената хемикалија.И претходно оваа недела, локален весник објави дека службениците за безбедност на храна во Делхи, исто така, се залагале за забрана на памучните бонбони.

Пронајдете не на следниве мрежи: