ОЦЕНКА НА БРИТАНСКАТА РАЗУЗНАВАЧКА СЛУЖБА МИ5: Веројатен е терористички напад во Британија!

Поради влошување на ситуацијата на Блискиот Исток, во Лондон се одржа вонреден состанок на владиниот комитет за итни случаи Кобра!

Со состанокот во Даунинг стрит бр. 10, седиштето на британскиот премиер, претседаваше Оливер Дауден, вицепремиерот Риши Сунак, а присуствуваа претставници од Форин офис, Министерството за одбрана и Кабинетот.

Закани од Иран

По нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, кој предизвика израелска одмазда во Појасот Газа, бројот на случаи на антисемитизам и исламофобија во ОК драстично се зголеми. Во Лондон и во други градови беа одржани големи пропалестински протести, додека еврејските групи организираа молитви за киднапираните израелски заложници – 239 од нив, држени од радикални исламистички сунитски групи.

Британската разузнавачка агенција МИ5, задолжена за внатрешна безбедност, смета дека заканата од тероризам во моментов е значајна, што значи дека е веројатен терористички напад, односно дека би можел да следи. Постојат две повисоки категории на ниво на закана: тешка, што значи дека нападот е многу веројатен, додека критичната закана значи дека нападот е многу веројатен во блиска иднина. Марк Роули, шеф на Метрополитен полицијата, изјави дека во Лондон биле извршени речиси стотина апсења по нападот на Хамас врз Израел.

  • Очекуваме дека ќе има уште многу апсења. Добиваме државни закани од Иран, што значи дека се зголемува опасноста од терористички напади – рече тој. Повеќето од уапсените се приведени поради напад на полицијата и кршење на јавниот ред и законите за антитероризам. Заканата од тероризам е зголемена во Англија, Велс и Шкотска. Последните три викенди беа забележани големи пропалестински протести во ОК.

Повеќе од 80 британски пратеници апелираа до владата на премиерот Сунак да повика на прекин на насилството во Појасот Газа. Според властите во Лондон, најмалку пет британски државјани биле киднапирани за време на нападот на Хамас и нивната судбина не е позната.

Нападот во 2005 година.

Најлошиот терористички напад во Лондон се случи на 5 јули 2005 година, кога четворица бомбаши самоубијци активираа експлозивни направи од домашно производство. Три напади се случија во метрото, а еден во градски автобус. Загинаа 56 лица, вклучително и четворица бомбаши, додека 784 лица беа ранети.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.