ПЕДОФИЛ И ГИ СИЛУВАЛ СИНОВИТЕ, А ПОТОА РЕШИЛА ДА МУ ПРЕСУДИ

Пред осум години Сара Сендс избоде до смрт осудениот педофил кој ги малтретирал нејзините три сина, а во документарецот на Би-Би-Си таа и нејзините синови зборувале за се.

Нејзините три сина, зборувајќи заедно за прв пат, во интервју за Би-Би-Си изјавиле дека тој сексуално ги злоставувал сите тројца, а исто така откриле како сега се чувствуваат за она што потоа направила нивната мајка.

ПЕДОФИЛ И ГИ СИЛУВАЛ СИНОВИТЕ, А ПОТОА РЕШИЛА ДА МУ ПРЕСУДИ

Имено, една есенска вечер во источен Лондон во 2014 година, Сара Сендс излегла од својата куќа со влечена качулка преку глава, вооружена со нож. Потоа се упатила кон соседната станбена зграда, во куќата на еден постар човек. Сара потоа, откако пристигнала, го избодела Мајкл Плестед осум пати, по што човекот искрварил до смрт, пренесува Би-Би-Си.

Мајкл Плестед тогаш имал 77 години и бил осуден педофил. Тој во тоа време се соочуваше со нови обвиненија. Тој беше обвинет за сексуален напад врз момчиња во Силвертаун, делот од источен Лондон каде што живеел.

Законски, како и во сите случаи од овој тип, имињата на момчињата не можеа да бидат објавени додека трае судењето. Сега, за прв пат, јавно е обелоденето дека трите момчиња инволвирани во овој случај биле синови на убиецот на Мајкл Плестед – Сара Сендс.

Најстариот син на Сара, Бредли, кој тогаш имал само 12 години, минатата година се откажал од правото на анонимност за да ја открие злоупотребата.

Во интервју за BBC News, неговите помлади браќа близнаци, Алфи и Рис, сега го направија истото. Имале 11 години кога нивната мајка Сара убила маж обвинет за сексуално злоставување.

Овие момчиња денес имаат 19 и 20 години и се сеќаваат кога како деца дознале што направила нивната мајка. Зборувајќи заедно со нивната мајка, тие рекоа дека растењето додека таа била во затвор било тешко. И додека нивната мајка вели дека се кае за тоа што го направила, нејзините синови се многу искрени за тоа што го направила

„Тоа што сакам да го кажам е: симнување капа за она што го направив. Нема да го негирам тоа“, рече Бредли.

„Тоа не направи побезбедни“, истакна Алфи.

„Кошмарите не престанаа, но ни дадоа чувство на сигурност затоа што не моравме да одиме по улица мислејќи дека тој ќе излезе зад аголот“, вели Алфи.

Рис, кој тогаш имал 11 години, рече дека е добро да се знае дека е мртов.

„Меѓутоа, често ни се случуваше да се разбудиме среде ноќ плачејќи, прашувајќи: каде е мама?“, додава Рис.

„Живееше буквално спроти нас“, додава Бредли.

„Можев да го отворам тој прозорец таму“, вели тој, покажувајќи со раката, „и да ја видам неговата куќа“.

Сара Сендс се преселила во нов дом со своето семејство само неколку месеци пред убиството. Таа се спријателила со Плестед, кој живеел сам.

„Мислев дека е прекрасен старец. Готвев за него, се грижев за него, секогаш му правев друштво кога имав време“, вели таа сега.

Во продавницата средени весници и некои деца работеа со него во сабота.

„Тој праша дали Бред може да помогне и беше толку возбуден“, вели Сара. Таа вели дека Плестед поминувала време со својот најстар син и постепено добил поголем пристап до близнаците. Тој ги покани трите момчиња во својот дом.

Близнаците една вечер ѝ откриле дека Плестед сексуално ги злоставувал додека бил во станот. По една недела, Бредли го откри истото.

Плестед потоа бил уапсен и обвинет за злосторства против нејзините синови. Додека го чекаше судењето, судијата му одреди кауција и рече дека може да се врати дома. Сара изјавила дека е вознемирена. Потоа го преселила семејството кај нејзината мајка.

„Целиот свет замрзна“

Ноќта на нападот, Сара беше фатена од надзорната камера како оди во станот на Плестед. Сара вели дека сакала да побара од него да се изјасни за виновен по обвиненијата и да ги поштеди нејзините момчиња од мака да одат на суд.

„Не знаев што правам таму“, вели таа.

Сендс, опишувајќи ги моментите кога му го одзеде животот на педофил обвинет за силување на нејзините синови, рече дека и рекол дека нејзините деца лажат.

“Сфатив дека направив огромна грешка. Тој не покажа страв и никакво каење во која било смисла. Рече: Вашите деца лажат. Цел свет се замрзна. Имав нож во левата рака и се сеќавам дека тој се обидуваше да го грабне“, изјави таа. Таа тврди дека немала намера да го убие.

Неколку часа подоцна со крвав нож и облека се предала во полициска станица. Судијата подоцна на судењето рече дека не верува дека таа „размислила рационално за тоа до што може да доведе земањето на ножот“, но додаде дека е „сигурен дека таа ја имала на ум можноста да го употреби“.

Сара Сендс беше осудена за убиство од небрежност, а не за убиство, со образложение дека изгубила контрола. Таа беше во затвор три и пол години, но казната подоцна беше зголемена на седум и пол години бидејќи казната беше прелесна. Судиите на Апелациониот суд рекоа дека таа не направила ништо за да му помогне на Плестед и дека не се јавила на 911.

Таа помина речиси четири години во затвор.

„Го зедов законот во свои раце. Секогаш бев воспитувана да преземам одговорност за моите постапки“, вели таа сега.

Како самохрана мајка зад решетки, трите момчиња живееле со својата баба додека нивната мајка била во затвор.

„Бевме многу во една соба. Немаше приватност“, изјави Бредли за Би-Би-Си.

Алфи вели дека тројцата браќа „промашиле работи“. Ја гледале еднаш месечно во нивните редовни посети на затворот.

„Понекогаш само сакаш да ѝ го кажеш проблемот на мајка ти“, вели тој сега. Нивните пријатели знаеле што се случило. Но Бредли вели дека се сеќава дека другите луѓе прашувале: „Каде е мајка ти? Никогаш не ја гледаме“.

Запрашана дали жали што му ставила крај на животот на Мајкл Плаистед, таа одговорила: „Апсолутно“.

„Јас внесувам живот во светот“, додаде таа.

Сара Сендс беше ослободена од затвор во 2018 година. Нејзините синови велат дека оттогаш можеле повторно да се поврзат со неа.

„Нема ништо што ќе ја раскине семејната врска“, додава Бредли.

Момчињата велат дека жалеле што ја откриле злоупотребата како деца.

„Ако сите ја држиме устата затворена, ќе имаме мајка, ќе одиме на шопинг, ќе одиме во кино, ќе го правиме она што би го направил нормално 12-годишно дете“, вели Бредли.

Но, тие велат дека сега сфаќаат дека е важно жртвите да зборуваат.

„Ќе биде тешко, но станува се подобро“, вели Рис. “

„Секогаш треба да кажете. Подобро е да разговарате. Ако не, само ќе се влоши“, заклучува Алфи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.