Пентагон официјално потврди: Американски воен брод и повеќе комерцијални бродови нападнати во Црвеното Море

Американски воен брод и неколку комерцијални бродови се нападнати денеска во Црвеното Море, соопшти Пентагон.

– Запознаени сме со извештаите за напади врз американскиот воен брод УСС Керни и комерцијални бродови во Црвеното Море и ќе обезбедиме информации кога ќе станат достапни, се вели во соопштението од Пентагон, без да се наведе од каде дошле нападите.

(Видео) Гледачите на Инфомакс одлучија: Јакимовски е победник во денешната претседателска дебата
Гледачите на Инфомакс одлучија дека Стевчо Јакимовски победи во денешната претседателска дебата. На почетокот на дебатата, која се коментираше во живо на Јутјуб каналот на Инфомакс во коментари од дебатата објавивме …
(Фото) Не знаат кој каде им е носител на листа? ДПМНЕ го утна билбордот на Ковачки
ДПМНЕ го утна билбордот на Драган Ковачки, кој е носител на пратеничката листа на партијата во изборната единица три. Но, некој таму малку ги помешал работите, па на билбордот на Ковачки …

Пентагон се огласи откако претходно денеска, и британски товарен брод бил погоден од ракета во Црвеното Море во близина на брегот на Јемен.

Британската агенција за поморска безбедност (UKTMO), објави дека добила извештај за активност на беспилотни летала „во близина на Баб ел Мандеб, од правец на Јемен“. Активност на беспилотни летала е забележана во областа што ја дели Источна Африка од Арапскиот Полуостров.

Бунтовниците Хути во Јемен се заканија дека ќе ги напаѓаат бродовите на Израел и неговите сојузници во Црвеното Море, како одмазда за војната против палестинскиот Хамас во Газа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.