ПОД СТРЕС СТЕ И НЕ ВИ СЕ ВОДИ ЉУБОВ? Не сте ни свесни колку СТРЕСОТ влијае на ЛИБИДОТО – еве како да се ослободите од него

Стрес – природен одговор на телото на животни ситуации кои секојдневно не обземаат и „кршат“. Стресот е еден од двигателите на многу болести кои се во пораст во современиот свет. Освен тоа, стресот влијае и на нашиот љубовен живот, поточно на интимните односи.

Само сред и по пандемијата на корона вирусот, покрај сите други кризи (економски, здравствени…) исплива на површина и кризата со менталното здравје. Има зголемено присуство на анксиозност и депресија, што во голема мера влијае на нашите основни потреби – едноставно, ја губиме волјата и желбата за нешто што порано ни даваше огромно задоволство.

ПОД СТРЕС СТЕ И НЕ ВИ СЕ ВОДИ ЉУБОВ? Не сте ни свесни колку СТРЕСОТ влијае на ЛИБИДОТО – еве како да се ослободите од него

Сè повеќе луѓе пријавуваат криза на задоволство и проблеми со уживањето во животот, вклучувајќи го и нивниот сексуален живот – фреквенцијата на интимните односи меѓу паровите се намалува и се чини дека се претвора во сексуална депресија.
Како што знаете, после интимна врска се чувствуваме обземени од позитивни емоции, позадоволни сме и стануваме енергични. Интимните односи во голема мера ја намалуваат напнатоста и се совршени за канализирање на стресот.

читајте пулс24

За време на водење љубов, мозокот се „бања“ со кислород и ослободува многу природни материи кои ја ублажуваат болката, го подигнуваат расположението и придонесуваат за добро здравје. Но, кога нашиот природен регулатор на стресот е компромитиран и изворот на задоволство станува извор на фрустрација, стресот се засилува.

Исто така, неодамнешните истражувања покажуваат дека постојаниот стрес води до предвремено стареење на нашите биолошки системи – штом ќе ги достигнеме педесеттите години, годините на акумулиран стрес може да го направат својот данок и да го ослабат нашето тело и ум. Затоа е важно да научиме како да се справуваме со стресни ситуации, да негуваме интимност и блискост кои можат да ни помогнат да ја ублажиме анксиозноста и да го подобриме целокупното здравје и да го зачуваме она што ни останува – љубовта!

Покрај тоа што секогаш можете да се обратите до стручни луѓе, психолози или психотерапевти кои ќе ви помогнат полесно да ги надминете тешкотиите, уште еден начин кој привремено ќе ве смири е дишењето.

Можеби изгледа премногу едноставно, но техниките на дишење имаат моќен ефект врз нервниот систем и добро го канализираат стресот. Повеќето од нас поминуваат премногу време напнати, додека хроничниот стрес ја нарушува нашата благосостојба и може да го намали нашето либидо.

Вдишете долго низ носот, а потоа издишете уште подолго – кога издишувате подолго отколку што вдишувате, телото го става нервниот систем во режим на одмор, вашето срце забавува, а нивото на хормонот на стрес опаѓа. Во текот на денот внимавајте на дишењето и дозволете си да дозволите напнатоста да исчезне со долго, бавно издишување.

Прифатете ја оваа едноставна практика за да го регулирате стресот, да ја подобрите општата благосостојба и поинтензивно да ја почувствувате вашата живост, волја и желба за живот, во спалната соба и надвор од неа, советуваат експертите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.