Полнети пиперки со урда, јајца и рукола

Состојки
6-7 средни пиперки
250гр урда
2 јајца
1 рака рукола
1/4 лажиче бибер
1/2 лажиче сол
масло за пржење

Прво на измиените пиперки им го одстрануваме семето.
Во еден сад ги соединуваме урдата, јајцата, сецканата рукола, сол и бибер.
По сопствен вкус може да се додаде буковец.
Секоја пиперка ја полниме со смесата, но не до горе, бидејќи јајцата ќе се движат во пржењето.
Во тава загреваме масло на умерен оган.
Ги пржиме пиперките од двете страни да заруменат.
Ги сервираме со сезонска салата.
За сите оние кои не се љубители на рукола, на најзиниот специфичен вкус, еве начин истата да се замаскира и консумира.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.