Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина синоќа дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју за телевизијата Polsat.

Ова соопштение дојде во време кога полско-украинските односи се затегнати поради продолжувањето на забраната на Варшава за увоз на украинско жито. Говорејќи на приватен ТВ канал, Матеуш Моравјецки рече дека Полска помага да се победи „рускиот варварин“, но не може да се согласи да го дестабилизира полскиот пазар со увоз на украинско жито.
„Секако дека ќе го задржиме транзитот на украинската стока“, рече тој.

„Полска поради ова не сноси никакви трошоци. Напротив, може да се каже дека заработуваме од тоа“, додаде тој.
Тој рече дека жали што украинските олигарси „го туркале своето жито на полскиот пазар“ без оглед на ефектите што ги имале врз полските земјоделци, што според него ги намалило цените и ја навело владата да воведе гаранции за цените и на крајот да го забрани увозот на украинското жито.

Наместо да испраќа оружје во Украина, Моравјецки рече дека Полска сега „се брани со најмодерното оружје“. „Полска во моментов не пренесува оружје во Украина и активно се вооружува“, рече Моравјецки, додавајќи: „Украина се брани од брутален руски напад и јас ја разбирам таа ситуација, но ние мора да ја одбраниме сопствената земја“.
Полска беше најзначајниот играч во вооружувањето на Украина, не само со снабдување на воена опрема како што се МиГ-29, туку и дозволувајќи им на странските партнери да складираат и пренесуваат оружје преку полската граница во Украина. Досега Варшава испорача воена помош на Киев во вредност од повеќе од 3 милијарди американски долари.

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека Украина треба да запомни дека добива помош од Полска.
„Би било добро Украина да запомни дека добива помош од нас и да запомни дека ние сме и транзитна земја за Украина“, изјави тој пред новинарите во Њујорк по обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации.

Пронајдете не на следниве мрежи: