Поразена украинска бригада на правецот Купјан; беа одбиени три напади во областа Харков – велат руските служби

Руската војска ги подобрила своите позиции на патот Купјан. На линијата Доњецк беше ослободено селото Победа. Поразени украински војници и во јужниот правец на Донец, додека во регионот Запорожје Киев загуби над 1.000 војници.

Во правец на Херсон, Русите исто така зазедоа подобри позиции, додека во областа Запорожје одбија три напади на јуришната бригада на украинската армија.

Остатоците од украинската војска кои останаа зад Авдеевка масовно се предаваат, околу 200 украински војници веќе се во заробеништво, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Веќе заробивме околу 200 украински војници, во наредните денови планираме да заробиме уште стотина“, изјави командантот на руската воена група „Центар“ Андреј Мордвичев на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Пронајдете не на следниве мрежи: