Поранешниот советник на Зеленски најавува мрачни денови за Украина: Нѐ очекуваат солзи, крв и пот – Киев ја води земјата до катастрофа!

Поранешниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Алексеј Арестович, вели дека актуелното украинско раководство ја води земјата до катастрофа.
Според неговата оценка, таа е недоволно компетентна и продолжува да се држи до погрешната политика.

  • Од нив не треба да очекуваме адекватни одлуки, кои одговараат на ситуацијата – додава Арестовиќ.

Тој исто така посочува дека режимот во Киев не сака да му ја каже на народот вистината дека нема да има враќање на границите од 1991 година и дека „Крим нема да постои наскоро“, бидејќи ќе има само „одбрана, крв , пот и солзи“.

Како излез од ситуацијата ги наведува изборите во кои гледа шанса за обнова и политички пресврт кој би ја имал предвид актуелната состојба.

Како некои од важните грешки, поранешниот советник на Зеленски, кој, инаку, неодамна се најде на руската листа на барани лица, ги наведува корупцијата, влошувањето на односите со соседите, бесмисленото акумулирање сили кај Бахмут, кога, како што вели, треба да се обрне внимание. фокусирани на пробивањето на јужниот фронт.но и некои други причини.

Претходно, Арестович ја напушти функцијата советник на Зеленски во јануари оваа година, откако сугерираше дека проектилот што погоди станбена зграда во градот Днипро на 14 јануари можеби бил соборен од украински системи за противвоздушна одбрана.

Подоцна се извини и ги повлече зборовите, но сепак беше отпуштен.

Исто така, тој често излегуваше во јавноста со изјави дека се сомнева во „загарантирана победа“ на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.