Портпаролот на Путин, Песков Песков заразен со коронавирус

Loading...

Портпаролот на Путин, Песков Песков заразен со коронавирус

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, е тестиран позитивен за вирусот Ковид-19. Според руски медиуми, тој бил задржан во болница.

„Да, се разболев. Се лекувам”, изјави Песков за руските медиуми.

Песков рече дека последен пат го сретнал лично Путин пред повеќе од еден месец, јави новинската агенција ТАСС. Кремлин вели дека здравјето на Путин е строго заштитено и дека тој го добива најдобриот медицински третман што Русија треба да го понуди.

Путин, кој работи оддалечено од својата резиденција надвор од Москва и одржуваше многу состаноци преку видео конференција, претходно во вторникот оствари средба лице в лице со Игор Сечин, шефот на нафтениот гигант Роснефт.

Рускиот премиер Михаил Мишустин исто така се зарази со новиот коронавирус во крајот на април.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...