Португалија без Роналдо уште помоќна – со стил завери четвртфинале (ВИДЕО)

Португалија беше меѓу трите селекции кои после 180 минути во Катар обезбеди осминафинале, но не блескаше и требаше Фернандо Сантош да го остави Кристијано Роналдо на клупа, за „европските Бразилци“ да ја покажат сета своја моќ и да ја прегазат Швајцарија со 6-1 за четвртфинале и пресметка со Мароко меѓу најдобрите осум.

Првпат после 14 години, Роналдо беше резерва на голем турнир после 31 меч, а „изненадувањето“ на Сантош да го стави Гонсало Рамош во првите 11 излезе како полн погодок, зашто младиот напаѓач даде хет-трик, прв на овој Мундијал, па ја водеше Португалија до пласманот.

Пронајдете не на следниве мрежи: