По падот на Авдеевка се тргна надолу: Зеленски доби катастрофална вест

Вооружените сили на Украина ќе се соочат со стратешки одбранбен колапс по загубата на Авдеевка
Украинската војска ќе се соочи со стратешки одбранбен колапс ако фронтот почне да се движи по загубата на Авдеевка, изјави пензионираниот полковник на СБУ Олег Стариков на својот блог на Јутјуб.

  • Еве тие (Русите) стигнаа до оваа линија во Авдеевка. За една недела мора брзо да создадеме или обновиме или да ја зајакнеме нашата одбранбена линија. Ако сега не го направиме тоа според сите закони на инженерството и воената наука, ќе мора да се повлечеме на друга линија – вели експертот.

Според него, доколку фронтот продолжи да се движи, прво ќе има оперативно-тактичко, а потоа и стратешки колапс на украинската одбрана.

Вечерта на 17 февруари, министерот за одбрана Сергеј Шојгу го информира Владимир Путин за целосното преземање на Авдеевка. Претседателот ѝ честиташе на руската армија за овој успех и важна победа.

Авдеевка е северно предградие на Доњецк, за кое борбите се водат од почетокот на специјалната операција. Оттаму, украинските вооружени сили редовно го гранатираа главниот град на ДНР и другите населби на Донбас. Ослободувањето на градот овозможи да се оддалечи линијата на фронтот од Доњецк и значително да се заштити од непријателските напади.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.